Czym jest szafa Rack i na co uważać przy jej zakupie?

Szafy Rack powszechnie wykorzystywane są przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa, w tym centra danych, usługodawców internetowych czy hostingowych. Tego rodzaju wyposażenie służy do bezpiecznego przechowywania różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Co powinniśmy wiedzieć na temat szaf Rack? Podpowiadamy!

Czym są i do czego służą szafy Rack?

Szafy Rack to obowiązkowe wyposażenie każdej firmy teleinformatycznej. Tego typu wyposażenie pozwala na optymalną organizację różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, w tym routerów, switchy, serwerów, zasilaczy awaryjnych UPS, czy urządzeń związanych z monitoringiem oraz alarmem, np. rejestratorów NVR DVR i centralek. Szafa Rack może być bazowo wyposażona lub doposażona w patchpanel, czyli urządzenia składającego się z wielu portów ethernetowych, służącego do optymalnego zarządzania kablami sieciowymi. Moduł keystone obecny w patchanelach, umożliwia na podłączenie standardowych kabli typu RJ45.

Szafa Rack zbudowana jest z wytrzymałych materiałów, zapewniających pełne bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się w niej urządzeń. Składa się z co najmniej 4 ścianek wykonanych z blachy, drzwiczek zamykanych na klucz (zazwyczaj ze szkła hartowanego) i pionowych szyn, umożliwiających na łatwy montaż wybranych przez nas urządzeń.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu szary typu Rack?

Podczas wyboru szafy Rack powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim, wysokiej jakości szafa będzie gwarantować optymalny przepływ powietrza. Tylko dobra wentylacja zapewni nam, że umieszczone w szafie urządzenia nie ulegną uszkodzeniu wskutek zbyt wysokiej temperatury. Kupując szafę Rack musimy także sprawdzić, czy pozwoli nam ona na optymalne ułożenie wszystkich kabli i przewodów. Wiele modeli charakteryzuje się dedykowanymi rozwiązaniami, zapewniającymi możliwość regulacji szyn montażowych. Taka opcja będzie szczególnie polecana przez osoby, które planują w przyszłości rozbudowę swojego zaplecza teleinformatycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − dwa =

Poprzedni wpis Kancelaria frankowa – czy warto?
Następny wpis Jak działa forex? Wszystko, co warto wiedzieć o międzynarodowym rynku walutowym