Rehabilitacja z wykorzystaniem fali uderzeniowej
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Rehabilitacja może przebiegać sprawniej i skuteczniej, jeśli wprowadzi się do niej zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Na czym polega ta metoda, w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie i jakie urządzenia są wykorzystywane do zabiegów? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat fali uderzeniowej.
Czym jest fala uderzeniowa?
Falą uderzeniową określa się metodę o nieinwazyjnym charakterze, stosowaną zarówno w fizjoterapii i rehabilitacji, jak i w bardzo szerokim stopniu w medycynie estetycznej.
W terapii fala uderzeniowa pozwala na skuteczne leczenie chronicznego bólu, także związanego z rekonwalescencją po urazie czy zabiegu chirurgicznym. Stosowana w trakcie zabiegów fala mechaniczna o wysokiej energetyczności pobudza bowiem naturalne procesy regeneracyjne, nawet w głęboko położonych tkankach.
Punktowo działająca fala uderzeniowa doprowadza również do lepszego ukrwienia w miejscu podania. Tym samym krew jest w stanie szybciej usuwać toksyny, ale też zwapnienia czy pozostałe po urazie martwe komórki. Jednocześnie doprowadza do tkanek tlen, niezbędny do prawidłowego odżywienia regenerujących się tkanek.
Fala uderzeniowa w walce z bólem
Fala uderzeniowa stanowi istotny element wielu rodzajów terapii rehabilitacyjnych. Jej działanie i potwierdzona badaniami skuteczność doceniają pacjenci na całym świecie, walczący z takimi dolegliwościami, jak trwały ból różnych obszarów ciała, wywołany zarówno zwyrodnieniem, jak i urazami mechanicznymi.
Co istotne, zabiegi z użyciem fali uderzeniowej sprawdzają się również w terapii wielu schorzeń – na przykład takich, jak łokieć tenisisty, ostrogi piętowe, zapalenie ścięgna Achillesa czy rwa barkowa. Mogą być stosowane w przypadku pacjentów w różnym wieku.
Fala uderzeniowa – urządzenia
W przypadku fali uderzeniowej urządzenia specjalistyczne pełnią oczywiście główną rolę – dzięki nowoczesnej aparaturze (w postaci takiego urządzenia, jak chociażby SONOWAVE) każda sesja zabiegowa może przynieść spodziewane rezultaty.
Korzystanie ze sprawdzonych, atestowanych urządzeń do fali uderzeniowej pozwala na zapewnienie pacjentom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, a jednocześnie na mocne spersonalizowanie zabiegu pod kątem ich oczekiwań.
W odróżnieniu od innych metod rehabilitacji fala uderzeniowa jest technologią nieinwazyjną. To oznacza, że po zabiegu nie jest wymagany czas na odpoczynek i rekonwalescencję. Wręcz przeciwnie – pacjent czuje się po takiej sesji znacznie lepiej, niż przed nią.
Warto przy tym zaznaczyć, że fala uderzeniowa zapewnia trwałe efekty. Oddziałując na chore tkanki organizmu, nie niweluje jedynie objawów (bólu), ale działa na przyczynę – czyli stan zapalny w obrębie, na przykład, chorego stawu. Regularne powtarzanie zabiegu skutecznie naprawia uszkodzenia komórek i wzmacnia je.