Czy osoba ubezwłasnowolniona może wziąć kredyt pozabankowy?
Ubezwłasnowolnienie to stan, w którym osobę fizyczną pozbawia się praw do podejmowania czynności prawnych. W czasach łatwo dostępnych produktów finansowych, gdy szybka gotówka kusi bywa czasem tak, że wnioski o kredyt składają również osoby ubezwłasnowolnione lub nieuczciwi pożyczkobiorcy podszywający się pod nie. Banki czy instytucje pozabankowe nie mając prawa dokonywania weryfikacji wnioskodawców w tym zakresie, nieświadomie podpisują umowy, zawarcia których zakazuje prawo. Co zrobić w sytuacji, gdy mimo zakazów dłużnikiem staje się osoba ubezwłasnowolniona?
Pożyczka online nie dla każdego
Osoby ubezwłasnowolnione nie mogą zawierać umów poza drobnymi, mało znaczącymi umowami zawieranymi w życiu codziennym. Do takich zalicza się zakupy jedzenia, prasy, biletów na komunikację miejską i innych temu podobnych. W przypadku zamiaru kupna samochodu czy mieszkania wymagane jest uczestnictwo opiekuna prawnego lub kuratora, który działa w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej.
Opiekunami prawnymi są osoby wyznaczone przez sąd w przypadkach ubezwłasnowolnienia całkowitego. Ten rodzaj ubezwłasnowolnienia dotyczy osób po ukończeniu 13 roku życia, a jego przyczyną najczęściej są poważne choroby, w tym psychiczne, uniemożliwiające samodzielne podejmowanie decyzji.
Instytucję kuratora ustanawia się dla osób ubezwłasnowolnionych częściowo – dorosłych, którzy ze względu na chorobę, upośledzenie lub zaburzenia potrzebują pomocy i wsparcia w zakresie czynności prawnych.
Gdy ubezwłasnowolniony zaciągnął kredyt
Zaciąganie kredytów w bankach lub w instytucjach pozabankowych opiera się na umowach cywilnoprawnych, których zawarcie przez osobą ubezwłasnowolnioną jest zabronione, co tym samym taką umowę czyni nieważną. Jeśli więc instytucja udzielająca pożyczki podpisze umowę z ubezwłasnowolnionym, to w chwili ujawnienia tego deliktu prawnego wierzycielowi pozostanie jedynie domaganie się zwrotu wypłaconej kwoty.
Umowę kredytową w imieniu ubezwłasnowolnionego może zawrzeć jego opiekun prawny. Może to być dowolny produkt: kredyt gotówkowy, pożyczka dla zadłużonych w innych bankach (sprawdź ofertę na: https://www.extraportfel.pl/pozyczki-dla-zadluzonych/pozyczki-pozabankowe-dla-zadluzonych), kredyt na samochód, chwilówka itp.
Opiekun prawny może również zgodzić się na potwierdzenie ważności umowy, którą zawarł jego podopieczny bez jego udziału. Banki i instytucje udzielające pożyczek najczęściej jednak spotykają się z odmową, więc umowy stają się nieważne. W praktyce oznacza to utratę zysku z tytułu prowizji i odsetek – wierzyciele mają prawo domagania się zwrotu wypłaconej kwoty kredytu. O sposobie i terminie spłaty decyduje ugoda z opiekunem prawnym lub wyrok sądu, który zazwyczaj staje po stronie ubezwłasnowolnionego i zwrot długu pozwala rozłożyć w czasie na bardzo korzystnych warunkach.
Zaciągnięcie pożyczki przed ubezwłasnowolnieniem
A co zrobić w sytuacji, gdy dług w banku zaciągnęła osoba, która została ubezwłasnowolniona po zawarciu umowy? Tutaj zazwyczaj potrzebna jest interwencja sądu. Aby z ubezwłasnowolnienia nie uczynić narzędzia do ucieczki przed dłużnikami sądy powołują biegłych, którzy badają, czy wierzyciel w chwili zawierania umów był w pełni świadom swoich decyzji.
Statystyki mówią, że niezwykle rzadko sędziowie wydają wyroki unieważniające umowy zawarte przed decyzją o ubezwłasnowolnieniu, więc długi tego rodzaju należy spłacać. Odpowiedzialny za to jest opiekun prawny, który przy spłacie wierzytelności dysponuje majątkiem ubezwłasnowolnionego i nie odpowiada za nie swoim majątkiem osobistym.