Pomocne wskazówki dotyczące odciągania pokarmu za pomocą laktatora

Nauka korzystania z laktatora wymaga dużo cierpliwości i czasu, jednak jest warta włożonej pracy. Na szczęście są pewne wskazówki dotyczące odciągania pokarmu, które sprawią, że posługiwanie się laktatorem będzie wydajne i bezproblemowe.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z odciąganiem pokarmu?

Podobnie jak większość niezbędnych umiejętności, również korzystanie z laktatora wymaga nieco czasu do opanowania. Trzeba jednak zachować cierpliwość, nawet gdy na początku nie jest możliwe odciągnięcie takiej ilości mleka, jaką by się chciało. Proces ten wykonany przy zastosowaniu laktatora nie będzie wzbudzać takich samych emocji co przystawianie dziecka do piersi. Wraz z upływem czasu ciało powinno nauczyć się wywoływania odruchu w trakcie odciągania, a ilość otrzymywanego pokarmu się zwiększy.

Wskazówki dotyczące postępowania z laktatorem

Na samym wstępie warto wspomnieć, iż jakość zakupionego urządzenia odgrywa tu niebagatelną rolę. Najlepiej zaopatrzyć się w renomowane modele, takie jak np. laktator Medela. Co więcej, warto wsiąść do sercaponiższe wskazówki:

  • Nie ma potrzeby spieszenia się z rozpoczęciem odciągania — w trakcie pierwszych czterech tygodni zarówno matka, jak i dziecko pracują nad zainicjowaniem i rozpoczęciem laktacji. W przypadku, gdy niemowlę jest zdrowe, a karmienie piersią odbywa się sprawnie, nie ma potrzeby skorzystania z pomocy laktatora. Odciąganie może jednak okazać się niezbędne w sytuacji, kiedy przewidywana jest rozłąka z maluszkiem. Jeśli nie, to najlepiej cieszyć się tym cudownym czasem spędzonym z dzieckiem. W przypadku, kiedy matka nie może karmić dziecka bezpośrednio z piersi (w związku ze szczególnymi potrzebami lub przedwczesnymi narodzinami maluszka) lub w przypadku separacji, warto rozpocząć odciąganie z obu piersi jak najszybciej po porodzie.
  • Zaplanowanie optymalnej pory odciągania — w trakcie pierwszej sesji zaleca się odciągać pokarm przez minimum 15 minut. Gdy na początku matka nie uzyska zbyt wiele mleka, to i tak nie powinna mieć powodu do obaw, ponieważ stymulacja poprzez systematyczne ssanie powinna niebawem zwiększyć laktację.
  • Dbałość o higienę to podstawa — bardzo ważne, aby myć ręce przed i po odciąganiu mleka przy pomocy laktatora oraz o dokładnym czyszczeniu elementów urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z ustami dziecka lub mlekiem. Minimum raz na dzień trzeba dezynfekować sprzęt po czyszczeniu. Zaleca się pozwolić wszystkim elementom całkowicie wyschnąć, a kolejno przechować zestaw do odciągania w pojemniku lub torebce do kolejnego zastosowania.
  • Nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu — aby zapobiec przerwą podczas sesji odciągania, zaleca się zorganizować z wyprzedzeniem wszystko, co może okazać się niezbędne. W tym celu warto przygotować coś do jedzenia i picia, pilot do telewizora lub telefon oraz torebki, lub butelki ma odciągnięty pokarm, jak i również ściereczkę, która posłuży do starcia ewentualnego wycieku pokarmu.
  • Podczas stosowania laktatora należy zadbać o swoją wygodę — pozycja do odciągania powinna być jak najbardziej komfortowa. Odczucie relaksu jest kluczowe dla uwalniania oksytocyny, która reguluje odruch wypływu. Dyskomfort oraz zakłócenia mogą negatywnie wpływać na ten proces, w związku z czym zaleca się wybrać wygodne i zaciszne miejsce oraz upewnić się, iż ramiona oraz plecy mają właściwe podparcie.
  • Zastosowanie naturalnego rytmu przepływu to dobry pomysł — niejedna mama nie odczuwa momentu wypływu, w związku z czym warto zwrócić na niego uwagę w czasie odciągania. Można rozpoznać go w momencie obserwacji strumieni mleka wytryskających do torebki lub butelki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =

Poprzedni wpis Czy osoba ubezwłasnowolniona może wziąć kredyt pozabankowy?
Następny wpis Prześcieradło z gumką czy bez? Które wybrać?