Czym grozi i jak przygotować się na uderzenie pioruna?
Kiedy zaczyna się lato, wiemy, że prócz gorącego słońca, pojawiają się również burze. To właściwie nieodłączny element każdego upalnego lata. Co jest z tym związane najbardziej? Oczywiście pioruny. Burze z piorunami potrafią być naprawdę niebezpieczne i to przez nie właśnie dochodzi do licznych wypadków i pożarów. Ponad to dla niektórych burze, a właściwie ich fotografowanie to wielka pasja. Istnieje jednak zawsze ryzyko, że nastąpi niechciany wypadek lub uderzenie pioruna w człowieka czy budynek. Jak się przed tym chronić? Czym grozi uderzenie pioruna? Oto klika słów o tym zjawisku.
Czym grozi uderzenie pioruna w człowieka?
Piorun, to chwilowe zjawisko atmosferyczne, które polega na wyładowaniu elektrostatycznym. Piorun jest bardzo niebezpiecznym i niezwykle silnym zjawiskiem. Cała energia, jaka znajduje się w piorunie, znajduje swój upust tam, gdzie uderzy. Jeśli uderzy w budynek niezabezpieczony piorunochronem może dojść nawet do poważnych uszkodzeń lub degradacji budynku. Wszystko w zależności od siły uderzeniowej.
Pioruny bardzo często trafiają w drzewa, góry lub budynki, ale zadajmy sobie pytanie, co dzieje się, gdy nastąpi uderzenie pioruna w człowieka? Otóż o ile uderzenie pioruna w drzewo nie jest aż tak niebezpieczne, tak dla ludzi pioruny stanowią ogromne zagrożenie i niekiedy kończą się nawet śmiercią. W ciele człowieka, który przeżył uderzenie pioruna mogą się również pojawić ogromne zmiany w organizmie, które wiążą się niejednokrotnie z kalectwem.
Ponad to, porażeni piorunem bardzo często tracą przytomność, chwilowo mogą także stracić słuch i wzrok. Uderzenie wydaje dźwięki i blask, który skutecznie może uszkodzić narzędzia wzroku i słuchu. Ponad to, osobom, które zostały porażone piorunem towarzyszy dezorientacja i strach. Skutki uderzenia pioruna w człowieka są różne, między innymi to:
- zmiana temperatury ciała na bardzo wysoką,
- poparzenia,
- zatrzymanie akcji serca,
- zatrzymanie funkcji oddychania,
- złamania kości, więzadeł,
- utrata słuchu, wzorku, mowy,
Jeśli uda nam się przeżyć uderzenie piorunem, ponieważ nie zostaliśmy bezpośrednio rażeni, istnieje duża szansa, że wyleczymy dolegliwości będące skutkiem uderzenia. Mogą to być również zwykłe dolegliwości bólowe kończyn, głowy, serca, mięśni. Dodatkowo, należy również zwrócić uwagę na aspekty psychiczne, ponieważ może u człowieka porażonego piorunem wystąpić stres pourazowy.
Gdzie najczęściej uderzają pioruny?
Wiosną i latem burze zdarzają się bardzo często, a natężenie prądu w przeciętnym piorunie to skala pomiędzy 10 000, a 20 000 amperów. Powietrze zaś, którym płynie błyskawica sięga nawet 30 000º C. Wydawałoby się, że nie da się przeżyć uderzenia pioruna, a jednak z reguły przeżywa je 70-80% porażonych osób. Pioruny nie uderzają jednak najczęściej w ludzi. Bardzo często pioruny upatrują sobie:
- wysokie szczyty,
- wysokie budynki (wieżowce, domy na szczytach),
- anteny telewizyjne,
- słupy,
- samotne drzewa.
Pioruny zawsze znajdują sobie możliwie najkrótszą i najlepiej przewodzącą drogę, by uderzyć i dać upust energii. Początkowo jest to powietrze, które właśnie tak bardzo się nagrzewa, ale następnie poszukuje ujścia i uderza w punkt. Mogą to być jedne z wyżej wymienionych miejsc, ale może to być również człowiek. Dlatego podczas burzy należy zachować szczególną ostrożność.
Nie należy przede wszystkim zbliżać się do słupów wysokiego napięcia, nie nosić ze sobą metalowych przedmiotów, a także nie stawać pod drzewami. Uderzenie pioruna w drzewo, pod którym właśnie stoimy może spowodować porażenie naszego ciała. Może także podczas burzy nastąpić uderzenie pioruna w wodę, dlatego absolutnie podczas burz z błyskawicami nie powinniśmy się kąpać w zbiornikach wodnych.
Jak przygotować się na uderzenie pioruna w dom?
W ogóle, czy piorun może uderzyć w dom? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza jeśli domy te są położone samotnie lub na wzniesieniach, a także głównie wtedy, kiedy nie są chronione przez piorunochron. Ponad to, istnieją przepisy i normy prawne, które wymagają, by na niektórych budynkach mieszkalnych zamontować instalację odgromową, ponieważ uderzenie pioruna w dach z blachy, lub budynek może być opłakane w skutkach. Budynki, które powinny mieć założoną instalację odgromową są:
- budynki mieszkalne postawione poza zwartą zabudową
- budynki zbudowane z łatwopalnych materiałów lub te które są takimi materiałami pokryte
- a także budynki położone w strefie zwiększonego ryzyka (na wzgórzach)
Pamiętajmy również nie sam piorunochron nie wystarczy, będąc w domu podczas burzy pamiętajmy, że uderzenie pioruna w dom niesie ze sobą niebezpieczeństwa, takie jak na przykład pożar. Dlatego przebywając w takim budynku nie zbliżajmy się do urządzeń elektrycznych i metalowych, nie podchodźmy do okien, sufitów, drzwi.
Nie należy wówczas korzystać z kąpieli w wannie, czy pod prysznicem. Należy również zabezpieczyć zwierzęta przed burzą. Należy również wyłączyć z gniazdek wszystkie urządzenia elektryczne oraz telefony stacjonarne. Nikt nie chce, by piorun uderzył w dom, ale jeśli już tak się może zdarzyć, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i bliskich.
Piorun uderzył w samochód – co robić?
Zdarzyć się może również przypadek, w którym piorun uderzył w samochód. Zadajemy sobie wówczas pytanie, co dzieje się z autem, ale również z kierowcą i pasażerami, kiedy ma miejsce uderzenie pioruna w auto? Z grzmotami i błyskawicami naprawdę nie ma żartów, ale okazuje się, że jednym z najbardziej bezpiecznych miejsc, w jakim możemy się znaleźć podczas burzy jest właśnie samochód. Otóż karoseria, powinna nas chronić przed porażeniem. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ samochód ma okna, a przez okno, które niekiedy ma również metalowe elementy może przejść piorun i nas porazić.
Z reguły jednak są to odosobnione przypadki. Jeśli siła rażenia jest rzeczywiście duża, może ona zniszczyć samochód, ale my sami raczej nie powinniśmy doznać obrażeń. Jeśli piorun uderzył w tira, bądź inny samochód, możemy upomnieć się u ubezpieczyciela o odszkodowanie za uderzenie pioruna. Miejmy jednak na względzie, że większą szkodę może nam wyrządzić stanie pod drzewem podczas burzy, niż uderzenie pioruna w samochód.
Jak obliczyć odległość uderzenia pioruna?
Aby być nieco bardziej bezpiecznym, możemy w prosty sposób wyliczyć odległość uderzenia pioruna. Fakt jest taki, że piorun, a właściwie jego moc rażenia może nas sięgnąć nawet jeśli jesteśmy kilkadziesiąt kilometrów od jego źródła. Jak sprawdzić, gdzie uderzył piorun oraz jak obliczyć odległość uderzenia pioruna? Oto prosty wzór:
S=Vp ·t
S=340m/s · 10s
s=3400m =3,4km
Odp. Wyładowanie nastąpiło w odległości około 3,4km od nas.
Warto wiedzieć skąd wynikają powyższe wartości. Otóż wzięto pod uwagę wyładowanie elektryczne (piorun), które jest niczym innym jak światłem, które porusza się z prędkością 900 tys. razy większą niż dźwięk. A więc, abyśmy mogli usłyszeć piorun, potrzebujemy 10s.
Uderzenie pioruna usłyszano 10 s po błyskawicy
Ten fakt wynika z powyższego wzoru. Warto wiedzieć, gdzie znajduje się burza w danym momencie, ponieważ dzięki temu możemy łatwiej się ukryć w bezpiecznym miejscu i oszacować czas potrzebny na przemierzenie odległości do bezpiecznego miejsca. Piorun, to światło, które porusza się z prędkością 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Grzmotem, nazywamy zaś dźwięk, który rozchodzi się z prędkością 340m/s. Mówi to nam, że to 900 000 razy wolniej od światła. Zatem uderzenie pioruna usłyszano 10s po błyskawicy, którą widać na niebie.
dzięki za ten poradni, teraz już wiem co robić…