jak długo boli złamane żebro

Jak długo zrastają się złamane żebra?

Drogi czytelniku pamiętaj, że nasze poradniki i wpisy nie są poradami medycznymi! W praktyce stosowanie się do jakichkolwiek porad powinno być konsultowane z lekarzem lub specjalistom w danej dziedzinie. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Istnieje kilka sytuacji, w których możemy złamać sobie żebra, może to być wypadek komunikacyjny, uderzenie, upadek z wysokości lub postrzał. Złamane żebro możemy mieć również, kiedy coś przygniecie bezpośrednio naszą klatkę piersiową. Wiele jest takich przypadków, gdzie niekiedy nawet niewielki wypadek może spowodować złamane żebro. Najlepiej jest oczywiście unikać takich sytuacji, ale co, kiedy już wypadek się zdarzy? Wówczas koniecznie musimy poprosić o konsultację lekarzy specjalistów. Co wiemy na temat złamanych żeber, ile trwa leczenie i zrastanie?

Jak rozpoznać objawy złamanych żeber?

Złamane żebro to nic innego jak skutek wypadku lub innego tępego urazu klatki piersiowej. Istnieje kilka symptomów załamanego żebra które, jeśli się pojawią, to wiemy, że możemy mieć uraz. Należy zaznaczyć również, że złamane żebro może nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego im wcześniej skonsultujemy się z lekarzem, tym lepiej dla naszego zdrowia. Objawy złamanego żebra można rozpoznać po swoistych bólach, na przykład:

  • bóle podczas wdechu,
  • ograniczenie ruchów w klatce piersiowej,
  • bardzo duża ruchomość żeber.

Objawów nie należy bagatelizować. Jeśli wiemy, że mogliśmy doznać urazu, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, ponieważ ze złamanym żebrem ciężko jest spać, funkcjonować na co dzień, a także niekiedy wymagana jest orteza. Kiedy nastąpi złamanie żeber postępowanie wskaże lekarz, który określi czas leczenia, a także rehabilitację.

objawy złamanego żebra

Pierwsza pomoc w przypadku podejrzeń złamania żeber

Co robić, gdy żebra zostaną złamane? Jeśli wiemy, że mogło dojść do tego rodzaju urazu, powinniśmy jak najszybciej udzielić pomocy. Pierwsza pomoc w przypadku złamania żeber jest niezbędna i ma wpływ na późniejszy przebieg leczenia i rehabilitacji. Po pierwsze, należy ułożyć poszkodowanego w pozycji półsiedzącej, a potem usztywnić, unieruchomić okolice złamania. Pomóc nam w tym może opaska uciskowa/elastyczna.

Pamiętajmy, by opaska założona była na wysokości złamania i aby nie była założona tak ciasno, że nie można oddychać. Poszkodowany musi mieć możliwość złapania oddechu. Ponad to, co ważne, należy unieruchomić również rękę w zależności z której strony zostało złamane żebro. To oczywiście sposób na udzielenie pierwszej, niezbędnej pomocy przy złamaniu żeber, należy jednak niezwłocznie potem skonsultować się z lekarzem, lub nawet wezwać pogotowie ratunkowe w miejsce wypadku.

rehabilitacja po złamaniu żeber

Diagnostyka i leczenie złamanych żeber

Mimo, że potrafilibyśmy udzielić pierwszej pomocy przy złamaniu żeber, to wymienione objawy należy niezwłocznie przedyskutować z lekarzem. Sami, nie posiadając przecież wiedzy medycznej, nie będziemy w stanie określić, jakiej rehabilitacji będziemy potrzebować, ani tego jak złamane żebra jak długo się zrastają, ani też jak leczyć złamane żebro.

W przypadku nagłych, ostrych urazów można zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy czy do lekarza pierwszego kontaktu, ale diagnostykę i leczenie należy zostawić lekarzowi specjaliście w dziedzinie ortopedii. Do rozpoznania bardzo przydatne jest również RTG klatki piersiowej, ponieważ w większości przypadków już pokazuje, co stało się z żebrami, czy złamane żebro jest skutkiem urazu, którego doznaliśmy.

złamane żebra jak długo się zrastają

Powikłania po złamaniu żeber

Niestety bywa również tak, że żebro zostaje złamane z powikłaniami, a to oznacza, że zostały dodatkowo uszkodzone tkanki. Powikłania po złamaniu żeber objawiają się różnie, ale i tu nie można tych objawów bagatelizować i należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Zwłaszcza, jeśli mogło dojść do poważnych powikłań, czyli na przykład uszkodzenia narządów w tym płuc. Złamanie żeber powikłania, to na przykład uszkodzenia układu oddechowego. Tego rodzaju uraz może spowodować utrudnione oddychanie, krwotok, a także uszkodzić same płuca. Co gorsza, może to być całkowicie przebite płuco, czego następstwem jest między innymi odma płucna. Przebite płuco złamanym żebrem, to już stan zagrażający życiu, dlatego należy jak najszybciej wezwać pomoc.

złamane żebro objawy

Drogi czytelniku pamiętaj, że nasze poradniki i wpisy nie są poradami medycznymi! W praktyce stosowanie się do jakichkolwiek porad powinno być konsultowane z lekarzem lub specjalistom w danej dziedzinie. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Jak długo boli złamane żebro?

Wszelkie urazy klatki piersiowej, to bardzo bolesne doświadczenie. Zarówno złamanie mostka, stłuczenie, a także złamane żebro. To ostatnie niestety leczy się bardzo długo, bo aż kilka tygodni. Dlatego jeśli dojdzie do wypadku i zastanawiamy się złamane żebra jak długo się zrastają, oraz o ile zwolnienia dostaniemy na złamane żebro, to trzeba się liczyć z tym, że na pewno będzie to kilka tygodni. Powrót do zdrowia w przypadku złamanego żebra nie jest łatwy, dlatego należy się przygotować na dłuższą rehabilitację.

złamane żebro

Złamane żebra – Jak długo się zrastają?

No właśnie, ile trwa leczenie złamanego żebra i złamane żebra jak długo się zrastają? Istnieje sposób operacyjny zespalania złamanego żebra, ale wykonuje się ten zabieg niezmiernie rzadko. Z reguły leczy się złamane żebro poprzez noszenie ortezy na złamane żebro albo zakłada się specjalny gorset na złamane żebro. Jednakże sam okres zrastania może trwać nawet do 8 tygodni. Złamane żebro, to zawsze duża zmiana w ciele, niestety jeśli żebro jest złamane w kilku miejscach rehabilitacja może trwać jeszcze dłużej.

złamanie żebra pierwsza pomoc

Jak spać ze złamanym żebrem?

Złamane żebro nie jest kontuzją rzadko występującą, to dlatego, że niekiedy wystarczy upadek, by żebro zostało złamane. Zdarza się szczególnie osobom starszym. Złamane żebro związane jest bezpośrednio z urazem klatki piersiowej. Dlatego sama rehabilitacja, jak i leczenie złamanego żebra trwa dosyć długo, ale gojenie żeber następuje samoistnie. Nie mniej jednak trzeba jakoś funkcjonować zanim nasze żebra się zrosną. Wówczas zastanawiamy się jak spać, kiedy mamy złamane żebra? Otóż nie ma jednoznacznych wskazań co do pozycji spania, ale jest jasno określona podczas pozycji przy udzielaniu pierwszej pomocy. Należy wówczas ułożyć poszkodowanego w pozycji półsiedzącej, o czym już wspominaliśmy wcześniej. Jeśli chodzi o złamane żebro jak spać wówczas, to po prostu należy przyjąć pozycję najwygodniejszą dla nas, ale taką, by nie nasilała bólu podczas snu.

One thought on “Jak długo zrastają się złamane żebra?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 9 =

burza z piorunami Poprzedni wpis Czym grozi i jak przygotować się na uderzenie pioruna?
małe pieski szczeniaczki Następny wpis Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu z omówieniem!