Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu z omówieniem!
Maleńkie pieski potrzebują od swoich opiekunów wiele uwagi i troski, wiele ciepła i miłości. Wszystko co małe jest piękne, zachwycamy się nad małymi szczeniakami, podziwiamy ich słodkie ogonki i noski, ale musimy wiedzieć również czego szczeniak potrzebuje do rozwoju i jak ten rozwój wygląda, aby być dobrym opiekunem dla naszego pupila. Dowiedzmy się więcej na temat, czego potrzebują szczenięta po urodzeniu.
Etapy rozwoju szczeniaka
Ssaki od poczęcia do narodzin, a potem w okresie całego swojego życia przechodzą różne etapy rozwoju. Tak samo psy, które najpierw są szczeniakami, mają kilka okresów rozwojowych po urodzeniu i można je nazwać i opisać. Pierwszym etapem, który jest bardzo ważny w życiu psa, to etap szczenięcy. Można go rozdzielić na kilka innych faz rozwojowych, podobnie jak u innych ssaków. Oto one:
- neonatalny – 1–12 dni,
- przejściowy między dwoma krytycznymi etapami – 12–21 dni,
- socjalizacji pierwotnej – 3–7 tydzień,
- socjalizacji wtórnej – 8–12 tydzień,
- młodzieńczy – 12–21 tydzień
tuż po zakończeniu powyższych okresów, psy wchodzą w fazę dojrzewania. Faza ta może trwać do 12 miesiąca. Natomiast po ukończeniu 1 roku życia, pies jest już ukształtowany. Oczywiście, każdy pies to inna osobowość, ma to również niekiedy związek z rasą, ale głównie na to jak ukształtowany jest dorosły pies ma wpływ jego etap szczenięcy.
Rozwój szczeniaka: Etap neonatalny
Warto przyjrzeć się bliżej fazie neonatalnej, ponieważ to ona ma wpływ na dalszy rozwój szczeniaka. Inaczej można ją nazwać fazą wegetatywną, noworodkową. Trwa ona od pierwszego do drugiego tygodnia życia, czyli około 12 dni. Pieski szczeniaczki, mogą wówczas wykazywać niektóre zachowania socjalne, ale wymagają jeszcze opieki matki. Należy podkreślić, że ważne jest by, szczeniaki były wówczas dotykane przez człowieka, ponieważ to stymuluje ich neurony.
Dodatkowo, gdy trzymamy szczeniaka w dłoniach, układamy w pozycji grzbietowej przez kilka sekund, a także przenosimy w chłodniejsze miejsca wzmacniamy ich układ krążenia, zwiększamy odporność na choroby i stres, a także mamy wpływ na zdolność uczenia się.
Rozwój szczeniaka: faza przejściowa
Ta faza rozwoju pieska szczeniaka trwa od drugiego tygodnia do 21 dni życia psa. Dlaczego ta faza jest tak ważna? Ponieważ to faza między dwoma krytycznymi momentami w życiu naszego pupila. Jest to okres bardzo intensywny, ponieważ wtedy małe szczeniaczki zaczynają słyszeć i widzieć, a także poruszać się. Kiedy mały piesek rośnie, zastanawiamy się po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy, to właśnie podczas trwania tej fazy szczenięta zaczynają widzieć. Ważny jest również słuch i aby zapewnić im ciszę i spokój, ponieważ duży hałas, wystrzał i inne, mogą pozostawić trwały ślad na psychice zwierzęcia. Dlatego ważne jest, by podczas tej fazy rozwoju, zapewnić małym pieskom szczeniaczkom miły kontakt z człowiekiem, a przełoży się to na ich dalsze doświadczenia.
Po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy
Kiedy szczeniaki otwierają oczy – to główne pytanie, kiedy pojawia się u nas w domu maleńki piesek. Zabawne jest często jak obserwują to dzieci, ponieważ wielokrotnie nie mogą doczekać się, kiedy ich piesek zacznie ich widzieć, oraz często dopytują po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy. Co ważne, małe szczenięta rodzą się z zamkniętymi oczami i kanałami słuchowymi.
W fazie neonatalnej więc, nie widzą i nie słyszą, a bodźce ze świata zewnętrznego odczuwają przez dotyk i węch. Według badań, oczy szczeniąt otwierają się około 10-12 dni po urodzeniu, a kanały uszne w wieku 14-16 dni. Tym samym małe szczeniaczki mogą zupełnie inaczej zacząć odczuwać swoje życie. Podobnie jest z chodzeniem/poruszaniem się małego pieska. Ta umiejętność zaczyna się wykształcać, wówczas, gdy wyostrzają się zmysły. W trzecim tygodniu zaczynają stawiać pierwsze niezdarne kroki, a potem zaczynają być niezależne i zgodnie z prawidłowym rozwojem następnie zaczynają biegać, szaleć, skakać.
Kiedy odebrać szczeniaka od suki?
To ważne, kiedy zabrać szczeniaka od jego matki. Nie można tego zrobić zbyt wcześnie, ponieważ będzie to miało ogromny wpływ na jego dalsze doświadczenia życiowe. Dlatego małego pieska szczeniaczka, najlepiej jest zabrać od matki, gdy ukończy 10 tygodni. Wówczas jest gotowy, by zabrać go do nowego domu. W tym wieku, mały piesek już nie ssie piersi matki i powinien już posiadać pierwsze samodzielne umiejętności socjalne.
Pamiętajmy, że przy matce i innych szczeniakach z miotu, piesek również się uczy, a więc nie możemy pozwolić, by ominęła go ta faza. Warto byłoby również przygotować przestrzeń dla szczeniaka, gdy mamy zamiar zaadoptować go w naszym domu. Można przygotować specjalną skrzynię szczeniaczka, aby czuł, że ma w nowym domu swoje miejsce. Przez pierwsze kilka dni, warto poświęcić mu czas na adaptację i wziąć kilka dni wolnego i nie dostarczać mu zbyt wielu bodźców z zewnątrz. Ważna jest cisza i spokój.
Jak długo szczeniak tęskni za matką?
Ten okres trwa zazwyczaj około 10 dni i etap ten jest również ważny w rozwoju labradora, czy innych ras psów i szczeniąt. To kluczowy moment, aby pies się zaaklimatyzował i przyzwyczaił do nowego otoczenia, a także spania bez matki i rodzeństwa. Tęsknota za matką mija i po około 2 tygodniach jest właściwie nie do zauważenia. Jeśli jednak nasz piesek piszczy w nocy, nie denerwujmy się tym zbytnio, to naturalne podczas tęsknoty za matką. Pod żadnym pozorem nie należy go wówczas zamykać w klatce czy skrzynce szczeniaka.
Natomiast, jeśli nasz piesek jest smutny dłużej niż 2 tygodnie, nie należy tego bagatelizować. Małe pieski tęskniące za matką, mogą być apatyczne, smutne, niepewne, nie ruszają się często z miejsca, ale jeśli to trwa bardzo długo, to nie należy tego lekceważyć. Należy wówczas niezwłocznie udać się do weterynarza i psa skonsultować.
Kiedy pies osiąga dojrzałość płciową?
Zarówno na rozwój yorka, tak i na rozwój labradora, wpływ ma faza młodzieńcza. Prócz dużych zdolności uczenia się, zachodzą u psa również zmiany hormonalne. U naszych pupili zaczyna się wówczas kształtować dojrzałość płciowa i ważne jest wówczas, by właściciel psa nie dał się wyprowadzić z równowagi, ważna jest konsekwencja i stanowczość, ale oczywiście nie przesadna. Kiedy pies osiąga dojrzałość płciową? Dzieje się to po około 12 miesiącu życia psa.
fajnie wyjaśniliście, czekam na kolejne wpisy o zwierzakach …