Jak zagospodarować mały salon?

Niewielki salon potrafi być ogromnym wyzwaniem. Jak go urządzić chcąc mieć pewność, że rzeczywiście nie będzie miał sobie równych? Choć nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie, dość szybko można przekonać się o tym, że nie jest zadanie nie do wykonania.

Zacznij od ścian

W poradnikach dotyczących urządzania wnętrz często można przeczytać, że pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować, jest wybór kanapy lub sofy – serca strefy relaksu. Choć jednak meble takie przydają się również w niewielkim salonie, warto zastanowić się nad tym, czy nie zmodyfikować nieco tego założenia. Niewielki salon wymaga, w pierwszej kolejności, optycznego powiększenia i rozświetlenia, a oba te cele można osiągnąć dbając o oryginalną kolorystykę ścian.

Nietrudno się domyślić, że rozwiązaniem polecanym najczęściej jest obecność jasnych barw w salonie. To właśnie one sprawdzają się najlepiej, gdy zależy nam na tym, aby pomieszczenie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im barwy są jaśniejsze, tym lepiej. Nie oznacza to, oczywiście, że musimy odwracać się od ciemniejszych odcieni. Pamiętajmy jednak o tym, że są dość ciężkie. Stosowane w nadmiarze mogą optycznie zmniejszyć salon, a przecież nie jest to naszym celem, gdy niejako z samej swojej definicji jest on niewielki. Stawianie przede wszystkim na pastelową tonację ma jeszcze jedną zaletę. Przyczynia się do tego, że w pokoju dziennym pojawia się więcej światła. Efekt ten można wzmocnić decydując się na pomalowanie sufitu na biało.

Pomysły na mały salon w bloku

Mieszkając w bloku wielorodzinnym i chcąc zagospodarować mały salon mamy świadomość tego, że nasze możliwości są ograniczone. Z konieczności musi być on przecież pomieszczeniem pełniącym przynajmniej kilka funkcji. W dzień salon jest miejscem spotkań, w nocy zaś zmienia się w sypialnię. Nie jest duży, a pewne meble po prostu muszą się w nim znaleźć. Na szczęście, także tu można wprowadzić kilka interesujących patentów.

Jedną z najpopularniejszych metod zagospodarowania niewielkiego salonu w bloku jest wprowadzenie do niego dość niskich mebli https://meble-bik.pl/pol_n_kolekcje-mebli_Meble-do-salonu-853.html. Te zwykle nie przytłaczają pomieszczenia, a do tego nie zakłócają dostępu do płynącego z okien światła. Warto też, pomimo ograniczonej przestrzeni, wydzielić kilka stref. Najważniejsza wydaje się w tym kontekście strefa wypoczynkowa, nie bez znaczenia jest jednak również ta, w której będziemy jeść i spać. Dobrze jest też pamiętać, że niektóre miejsca w salonie są niejako predysponowane do tego, aby wywiązywać się z określonych zadań. Przykładem może być strefa jadalniana zlokalizowana tuż przy oknie.

Jaki styl sprawdzi się w niewielkim salonie?

Istnieje wiele propozycji stylistycznych, jak gdyby stworzonych do tego, aby wykorzystywać je w niewielkich wnętrzach. Nietrudno się przy tym domyślić, że już od dawna prym wiedzie w tym kontekście styl skandynawski. Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest zamiłowanie zarówno do jasnych kolorów, jak i naturalnych materiałów optycznie powiększających salon. Styl skandynawski oddaje też hołd meblom wielofunkcyjnym, w tym choćby pufom, które są nie tylko dodatkowymi miejscami do siedzenia, ale również – do przechowywania.

Stylem idealnym do aranżacji niewielkich pomieszczeń jest również boho, zwłaszcza jeśli postawimy na różne odcienie szarości. Wbrew obawom wielu osób jest to styl lekki, odważnie wykorzystujący jasne drewno i roślinne dekoracje. Plusem stylu boho jest również to, że umożliwia wprowadzenie do niewielkiego pomieszczenia mocniejszego akcentu, którego może nam brakować w eleganckich przestrzeniach w stylu skandynawskim.

Także moderna jest stworzona do tego, aby zaprosić ją do niewielkiego salonu. Styl modernistyczny także stawia na jasne kolory, a surowy klimat, z jakim jest kojarzony, pozwala na cieszenie się większą ilością wolnej przestrzeni w niewielkim wnętrzu. To także styl, w którym czerń chętnie spotyka się z bielą. Zestawione ze sobą meble w obu kolorach nie przytłaczają, a przestrzeń nabiera charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − 4 =

Poprzedni wpis Ciepły dom zgodnie z WT 2021
Następny wpis Handel na rynku Forex bez dźwigni – co warto wiedzieć?