Kolekcjonerski aspekt numizmatów lokacyjnych

Choć nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać, że głównym przeznaczeniem tego typu monet jest pomnożenie kapitału, nie jest to jej jedyny wymiar. Kolejnym, któremu warto się przyjrzeć, jest charakter lokacyjny.

Tym bardziej, że tutaj pole do popisu naprawdę jest spore. Wystarczy przeanalizować już sam kunszt wykonania niektórych motywów. Doskonałym tego przykładem może być choćby Filharmonik. Produkt ukazujący się od 1989 roku dzięki Mennicy Wiedeńskiej, jest przykładem, jak znakomicie może wyglądać tego typu wyrób. Głównym motywem takiej stylistyki, jest szeroko rozumiana muzyka symfoniczna. Jeśli przypomnimy sobie, że to właśnie w stolicy Austrii odbywa się słynny Koncert Noworoczny, taki wybór nie dziwi. Tym bardziej, że został on dokonany poprzez głosowanie. Centralnym punktem awersu monety są między innymi organy piszczałkowe. Na co dzień znajdują się one w gmachu Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Właśnie tam co roku ma miejsce opisywane wyżej wydarzenie. Kolejną świetnie wykonaną serią jest na przykład Liść Klonu. Jak sugeruje już sama nazwa, postawiono tutaj na jeden z głównych symboli Kanady. Tamtejsza Royal Canadian Mint dostarcza swym klientom numizmat, od końca lat 70 minionego wieku. Tak pięknie wykonane monety, będą nie lada gratką dla wielu kolekcjonerów. Zarówno dla tych, którzy są w tym już bardziej doświadczeni, jak i tych rozpoczynających nowe hobby.

Dużym walorem z punktu widzenia kolekcjonerskiego, swego rodzaju unikatowość. Wynika ona z faktu, że niektóre monety – i to w ramach tej samej serii – różnią się od siebie głównym motywem. Mówiąc bardziej precyzyjnie: nigdy nie są one względem siebie identyczne. Tutaj doskonałym przykładem jest Chińska Złota Panda, czy Australian Gold Nugget. W pierwszym z nich wiodącą stylistyką są popularne w Chinach Pandy, zaś w drugim kangury, czyli gatunek torbacza szczególnie upowszechniony właśnie na Antypodach. Taka wyjątkowość również może w pewnym stopniu pozytywnie wpłynąć na cenę numizmatów, gdybyśmy chcieli je sprzedać.

Nie można też przejść obojętnie obok kolejnego faktu związanego między innymi z tego typu monetami. Zawiera się on w dość dużym doborze kruszców używanych w procesie produkcyjnym. Jasne, do tej pory znajdziemy serir opierające się jedynie na złocie. Oprócz wspomnianych tu chińskich monet, wymienić można choćby Gold Eagle, wytwarzanego w Stanach Zjednoczonych. O wiele częstszą praktyką, jest włączanie w produkcyjnych wachlarz również kruszców takich jak srebro czy pallad. Absolutnym rekordzistą pod względem używanych metali szlachetnych, jest wspomniany już tu Liść Klonu. W ramach serii znajdziemy egzemplarze wykonane ze złota, srebra, platyny i palladu. Tak duża rozpiętość ma również niebagatelne znaczenie w wymiarze kolekcjonerskim monet bulionowych. Warto więc wziąć pod uwagę także i ten czynnik.

Jeśli inwestycja w złoto, to coś co Cię interesuje, warto poznać lokalnych dealerów złota. Firma Tavex działa od ponad 30lat na polskim rynku metali szlachetnych, w ofercie posiada złoto inwestycyjne, w tym złote monety bulionowe i sztabki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 1 =

Poprzedni wpis Sukienka ołówkowa — do jakiej sylwetki pasuje?
Następny wpis Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo – gdzie znajdziesz pracę?