Na czym polega emisja papierów wartościowych?

Papiery wartościowe są zbywalnymi dokumentami ucieleśniającymi określone prawa majątkowe. Stosowne uprawnienia zyskuje osoba wskazana w treści dokumentu – aby je zrealizować, konieczne jest jego okazanie. W kontekście omawiania zagadnień związanych z papierami wartościowymi mówi się o emisji papierów wartościowych. Co kryje się za tym określeniem?

Emisja papierów wartościowych – co to takiego?

Jak wyjaśniają eksperci z domu maklerskiego Prosper Capital, emisja papierów wartościowych to nic innego, jak wprowadzenie nowych dokumentów tego typu do obiegu na rynku kapitałowym. Ma to na celu ich sprzedaż potencjalnym inwestorom. Emitentami papierów wartościowych mogą być: Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje pośrednictwa finansowego oraz  przedsiębiorstwa.

Emisja papierów wartościowych – w jakiej formie?

Emisja papierów wartościowych występuje w charakterze oferty publicznej oraz niepublicznej. O ofercie publicznej mówi się jako o subskrypcji otwartej. Oznacza to, że np. akcje czy obligacje są dostępne dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami musi się ono składać z minimum 150. osób lub nieoznaczonych adresatów. Forma i sposób, w jaki się to odbywa, są dowolne. Jeśli natomiast chodzi o ofertę niepubliczną, to jest to subskrypcja prywatna. Papiery wartościowe emitowane w tej właśnie formule są skierowane bezpośrednio do określonej grypy odbiorców. Oczywiście i w tym wypadku muszą zostać spełnione pewne warunki.

Czy opłaca się inwestować w papiery wartościowe?

Emitowanie papierów wartościowych jest dla emitentów bardzo interesującą metodą pozyskiwania kapitału niezbędnego np. na finansowanie rozmaitych projektów czy – jak ma to miejsce w przypadku obligacji skarbowych – na pokrywanie deficytu budżetu państwa. Z punktu widzenia inwestorów wygląda to nieco inaczej. O opłacalności inwestowania w papiery wartościowe decyduje wiele czynników. Za  najbezpieczniejsze pod tym względem uchodzą wspomniane już obligacje skarbu państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + jedenaście =

Poprzedni wpis Dlaczego warto korzystać z prefabrykatów betonowych?
Następny wpis Cordyceps – jak nie dać się przeziębieniom i wspierać swoją odporność