Dlaczego warto korzystać z prefabrykatów betonowych?

Prefabrykaty to inaczej półprodukty. Z nich później tworzy się większą konstrukcję i nie są to wyłącznie bloki mieszkalne, ale też infrastruktura drogowa czy zbiorniki retencyjne. W czym są one lepsze od tradycyjnych metod wylewania betonu?

Czym są prefabrykaty?

Prefabrykaty betonowe to gotowe elementy konstrukcyjne. Wytwarza się je w specjalnie przygotowanych formach, dzięki czemu każdy moduł wygląda dokładnie tak samo i ma idealnie dopasowane wymiary. Prefabrykaty wytwarzane są w zakładzie produkcyjnym – na plac przywożone są już gotowe elementy, które od razu nadają się do montażu. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko precyzja wykonania, ale i brak prac mokrych na placu budowy, przez które inwestycja trwa dłużej. Trzeba też pamiętać, że wylewanie betonu na miejscu musi się odbywać w określonych warunkach pogodowych – nie powinno się tego robić podczas ulewnych deszczy albo przy dużych mrozach. Przy prefabrykatach ten problem znika i budowa obiektu może się odbywać także zimą.

Gdzie stosuje się prefabrykaty?

Gotowe, betonowe elementy budowlane można wykorzystać przy niemal każdej inwestycji. Właśnie z takich modułów stawiane są bloki mieszkalne, a prefabrykowane są nie tylko ściany, ale też schody czy balkony. Dostępne na Sienkiewicz.com.pl prefabrykaty będą idealnym rozwiązaniem w drogownictwie – buduje się z nich między innymi systemy odwadniania dróg i autostrad. Prefabrykaty coraz powszechniej stosuje się także przy budowie wielkich obiektów typu mosty i stadiony, jak i w małej architekturze – z betonowych modułów powstają murki ogrodowe, ogrodzenia, osiedlowe ławki. Do tego dochodzą jeszcze zbiorniki retencyjne oraz betonowe komory na nieczystości.

Prefabrykaty są bardzo przydatne wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie byłaby możliwa budowa tradycyjnymi metodami, na przykład na trudno dostępnym terenie albo w gęstej zabudowie. Transport i montaż prefabrykatów jest znacznie mniej kłopotliwy, a budowa trwa znacznie krócej.

Czy prefabrykaty są równie trwałe co beton?

Współcześnie produkowane prefabrykaty powstają z wysokiej jakości betonu, wraz ze zbrojeniem z stali – żelbet, co pozytywnie wpływa na ich parametry. Pod względem jakości w niczym nie ustępują tradycyjnym, betonowym konstrukcjom, a nawet mogą być od nich lepsze – wykonuje się je według indywidualnego projektu, który uwzględnia wszystkie istotne czynniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 4 =

Poprzedni wpis Wszystko o miodzie malinowym
Następny wpis Na czym polega emisja papierów wartościowych?