Diagnostyka chorób serca — co warto wiedzieć?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Według statystyk GUS w 2020 roku choroby serca i u kładu krążenia stanowiły przyczynę aż 45.7% wszystkich zgonów. Zaburzenia te stanowią obecnie poważny problem wśród dużej części polskiego społeczeństwa. Jak dbać o zdrowie swojego serca, by dłużej cieszyć się życiem? Jakie objawy powinny być sygnałem, że coś się z nim dzieje? Jakie badania pozwolą szybko i skutecznie zdiagnozować większość problemów kardiologicznych?
Profilaktyka i diagnostyka kardiologiczna
- Jakie są najczęstsze choroby serca i jakie mają objawy?
- Diagnostyka chorób serca
- Kiedy warto wybrać się do kardiologa?
Najczęstsze choroby serca i ich objawy?
Do najczęściej występujących w Polsce chorób serca i układu krążenia zalicza się:
Choroba wieńcowa — to zaburzenie powstające w wyniku zwężenia lub zablokowanie przez płytki miażdżycowe tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do serca. Najczęstszy objawem choroby jest ból w klatce piersiowej lub dyskomfort, który może promieniować do ramienia, szyi, pleców lub żuchwy, mogą także wystąpić duszność, zmęczenie i nudności.
Nadciśnienie tętnicze – czyli zbyt wysokie ciśnienie krwi w tętnicach. Może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i narządów, takich jak serce, mózg i nerki. Objawami choroby są: bóle głowy, zawroty głowy, duszność, zmęczenie, nudności i problemy z widzeniem.
Arytmia serca — to zaburzenie, w którym serce bije z nieprawidłowym rytmem lub częstotliwością. Objawy mogą obejmować uczucie kołatania serca, duszność, zawroty głowy, utratę przytomności i ból w klatce piersiowej.
Choroba zastawek serca – powoduje dysfunkcje zastawek serca, co prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi przez serce. Najczęstszymi dolegliwościami choroby są: bóle w klatce piersiowej, duszność, zmęczenie, problemy z utrzymaniem równowagi, utratę przytomności i obrzęki.
Kardiomiopatia — osłabienie mięśnia sercowego, utrudniające pompowanie krwi, towarzyszą temu objawy: duszności, zmęczenia, obrzęki i ból w klatce piersiowej.
Należy pamiętać, że niektóre choroby serca mogą długo być bezobjawowe, dlatego regularne badania i konsultacje z lekarzem są ważne, zwłaszcza w przypadku występowania czynników ryzyka chorób serca.
Diagnostyka chorób serca – jak szybko i skutecznie wykryć zaburzenia serca?
Diagnostyka chorób sercowo-naczyniowych obejmuje testy krwi oraz badania obrazowe i sprawdzające czynności serca.
Badania krwi w kierunku diagnostyki chorób serca
Troponina — jest to białko, które występuje w mięśniu sercowym i jest uwalniane do krwiobiegu, gdy dochodzi do uszkodzenia serca. Wzrost poziomu troponiny wskazuje na uszkodzenie mięśnia sercowego i może sugerować zawał serca.
Cholesterol — wysoki poziom cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko chorób serca, w tym choroby wieńcowej i zawału.
Trójglicerydów – ich podwyższony poziom również zwiększa ryzyko chorób serca.
Glukozy – wysoki poziom cukru, jest spowodowany cukrzycą, czyli chorobą, która uszkadza naczynia krwionośne i powoduje nadciśnienie tętnicze. Dlatego pomiar poziomu glukozy we krwi jest często przeprowadzany u pacjentów z chorobami serca.
Czynniki krzepnięcia krwi — badania krzepnięcia krwi, takie jak czas protrombinowy (PT) i czas częściowej tromboplastyny (aPTT), są wykonywane u pacjentów, u których podejrzewa się choroby serca związane z zakrzepami krwi, takimi jak choroba wieńcowa czy migotanie przedsionków.
Badania obrazowe i czynnościowe serca
Elektrokardiogram (EKG) – mierzy elektryczną aktywność serca i pomaga w diagnozowaniu arytmii, choroby wieńcowej, czy kardiomiopatii.
Test wysiłkowy — bada reakcję serca na wysiłek fizyczny. Pacjent ćwiczy na bieżni lub rowerku treningowym, a jednocześnie monitorowane jest EKG, ciśnienie krwi i tętno. Test wysiłkowy jest stosowany do diagnozowania choroby wieńcowej, oceny poziomu fitness oraz skuteczności leczenia.
Echo serca — to badanie USG serca, które pozwala ocenić wielkości, kształt i funkcję serca, w tym sprawności zastawek i pomiar przepływu krwi. Jest stosowany do diagnozowania choroby zastawek serca, kardiomiopatii i innych zaburzeń.
USG serca we Wrocławiu oraz inne badania diagnostyczne w kierunku chorób sercowo-naczyniowych możesz wykonać w DCG.
Kiedy warto skonsultować się z kardiologiem?
Na wizytę u kardiologa powinny zdecydować się osoby, u których pojawiły się takie objawy jak:
- Nadciśnienie tętnicze,
- ból w klatce piersiowej,
- duszność,
- zawroty głowy i omdlenia,
- szybkie lub nieregularne bicie serca,
- obrzęki,
- łatwe męczenie się lub stałe poczucie przemęczenia.
Lekarze zwracają uwagę, że choroby sercowo-naczyniowe zależą nie tylko od predyspozycji genetycznych. Wyróżnia się czynniki znacznie zwiększające ryzyko wystąpienia tych zaburzeń, do których jest zaliczane:
- palenie;
- picie alkoholu;
- niska aktywność fizyczna;
- zła dieta;
- nadciśnienie tętnicze;
- wysoki poziom cholesterolu;
- cukrzyca;
- otyłość.
Na konsultację do kardiologa powinni się wybrać mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia oraz kobiety po ukończeniu 55 lat.