cieczka u psa zachowanie

Dlaczego zachowanie psa zmienia się podczas cieczki suki?

Cieczka to nic innego jak osiąganie dojrzałości płciowej u samic psów. Nazywa się ją zamiennie również rują, gonieniem lub grzaniem i uznaje naturalnym czasem podczas cyklu rozrodczego. Niestety, bardzo często zachowanie psa podczas cieczki suki zmienia się diametralnie i z grzecznego kompana nasz czworonożny przyjaciel zmienia się w bardzo nieusłuchanego zwierzaka. Poniżej przytoczymy kilka przydatnych porad, jak radzić sobie podczas cieczki zarówno z psami, jak i suczkami.

Dziwne zachowanie psa podczas cieczki

Zachowanie naszego pupila podczas cieczki suki jest bardzo łatwe do rozpoznania. Zakochany pies bardzo często zmaga się z problemami z apetytem, większość czasu spędza pod drzwiami wyjściowymi oraz piszczy i skamle. Chętnie cały czas spędzałby na dworze z nosem przy ziemi, z uporem maniaka obwąchując każdy centymetr ziemi. Jego zachowanie z całą pewnością można określić jako bardzo niespokojne.

Pies w tym okresie zazwyczaj nie reaguje na nasze polecenia i komendy, nawet w przypadkach, gdy zazwyczaj jest bardzo grzeczny i usłuchany. Na takie zachowania niestety nie mamy większego wpływu, jest to, bowiem instynkt zwierzęcy, który budzi się na skutek wydzielania feromonów płciowych przez suczkę. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy zachowanie psa podczas rui nie zmienia się, a sam pies nie wykazuje większego zainteresowania samicą, takie sytuacje jednak są niezwykle rzadkie, a my jako właściciele psów możemy jedynie uzbroić się w cierpliwość i przeczekać ten trudny czas.

kiedy psy mają cieczkę

Jak uspokoić psa, gdy suka ma cieczkę?

Zachowanie psa podczas cieczki może być bardzo nieprzewidywalne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre psy wcale nie wykazują zmiany w zachowaniu, podczas gdy inne nie potrafią usiedzieć w miejscu, są bardzo rozchwiane, rozkojarzone i nie słuchają żadnych poleceń.

Bardzo często zdarza się nawet, że zakochane psy uciekają z własnych domów, aby kilka kolejnych dni spędzić pod bramą swojej wybranki. Dzieje się tak czasem przez niedopilnowanie opiekuna, a w innych przypadkach psy same robią podkopy pod ogrodzeniami i zwyczajnie uciekają. Niestety nie istnieje jedna sprawdzona zasada, która pomagałaby uspokoić psa, gdy suka znajduje się w okresie rui.

Warto jednak w tym czasie zaopatrzyć się w dobrej jakości smycz, która ułatwi kontrolę nad pupilem. Należy uważnie obserwować naszego czworonoga oraz unikać miejsc, w których spotkać można inne psy. Na wypadek ucieczki naszego psiaka, dobrym pomysłem jest również założenie mu tak zwanej adresówki – obroży, na której można umieścić dane właściciela, czyli adres i numer telefonu. W ten sposób, w przypadku ucieczki dane te ułatwią komunikację z osobą, która zwierzaka odnalazła.

pierwsza cieczka u suki zachowanie

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u psa?

To, w jakim wieku pies ma cieczkę uzależnione jest w dużej mierze od gatunku i rozmiaru rasy suczki. Najmniejsze rasy psów pierwszą cieczkę przechodzą w granicach 6-12 miesiąca od urodzenia. Średnie oraz duże rasy psów doświadczają pierwszej rui około miesiąc później. Trochę inaczej jest w przypadku ras największych, zwanych również olbrzymimi. Suki tych ras mogą osiągać dojrzałość płciową nawet w wieku dwóch lat. Niemniej, niezależnie od wielkości rasy, warto mieć na uwadze, że jeśli cieczka nie wystąpi do drugiego roku życia, należy od razu zgłosić się do weterynarza.

ruja u suki

Jak długo pies ma cieczkę?

Czas, w którym suka ma cieczkę jest bardzo specyficzny. Cały okres rui podzielić można na cztery podstawowe fazy. Pierwszą nazywa się okresem poprzedzającym ruję. W tym czasie suczka nie jest płodna, lecz pojawia się pierwsze krwawienie i owulacja. Jednakże, w wielu przypadkach właścicielom często zdarza się przeoczyć krwawienie, z uwagi na silny instynkt higieny u suk, które wylizują sobie srom, zanim krople krwi spadną na podłogę.

Zmienia się również zachowanie psa oraz anatomia ciała – srom suki czerwienieje, twardnieje i wydostaje się z niego krwista wydzielina zawierająca feromony, które wabią silnie wabią psy. Suczki często wylizują srom, są niespokojne i gotowe do ucieczki podczas spaceru, jednak na trym etapie nie są jeszcze chętne do kopulacji, a ich zachowanie w stosunku do samców jest często agresywne. W trakcie drugiej fazy, czyli rui właściwej suczka staje się płodna. Jest to okres trwający od trzech do siedemnastu dni. Podczas tego etapu srom suczki staje się miękki, a ona często odsuwa ogon oraz jest chętna do wszelkich form pieszczot, głaskania i kontaktu.

Trzeci etap, tzw. faza porujowa to okres trwający od 60 do 100 dni. Przebieg etapu uzależniony jest od tego, czy suczka została zapłodniona. Jeśli doszło do zapłodnienia, organizm rozpoczyna produkcję ciałek żółtych i progesteronu. Suczka przejdzie przez ciążę oraz wyda na świat potomstwo. Jeśli natomiast do zapłodnienia nie doszło, zachowanie suki w tym okresie wróci do normy. Ostatnim etapem jest okres bezrujowy, którym nazywa się czas pomiędzy kolejnymi cieczkami oraz który charakteryzuje się brakiem aktywności seksualnej.

zachowanie psa podczas cieczki suki

Jak zmienia się zachowanie suki podczas cieczki?

Zachowanie suki podczas cieczki uwarunkowane jest etapem, na którym aktualnie się znajduje. Biorąc pod uwagę burzę hormonów panującą w organizmie suki, zachowanie przechodzi od agresywnego w pierwszej fazie, do przymilającego w fazie właściwej, by na końcu powrócić do normy podczas okresu bezrujowego.

zakochane psy

Jak opiekować się suczką podczas rui?

Suczka podczas okresu rui wymaga niewątpliwie objęcia większą opieką niż na co dzień. Najbardziej uporczywym problemem dla właścicieli może okazać się plamienie, szczególnie w przypadku psiaków domowych. Należy wtedy odpowiednio zabezpieczyć podłogę, na której przebywa nasz pies. Innym sposobem jest również zastosowanie pupilowi specjalnych majtek, które stanowić będą ochronę przed plamami.

zakochany pies

Jak uniknąć niechcianej ciąży u suczki?

Najprostszym sposobem na uniknięcie niechcianej ciąży u naszej psinki jest bez wątpienia sterylizacja. Zabieg ten oprócz wykluczenia możliwości zapłodnienia, zapobiega również powstawaniu bardzo niebezpiecznej choroby, jaką jest ropomacicze. Jeśli jednak sterylizacja w przypadku naszej suczki z jakiegoś powodu nie jest możliwa, należy skupić się zwyczajnie na obserwacji naszego pupila i otoczeniu go szczególną troską.

One thought on “Dlaczego zachowanie psa zmienia się podczas cieczki suki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =

butelka plastikowa rozkład Poprzedni wpis Jak długo rozkładają się śmieci?
czym się różni jabłecznik od szarlotki Następny wpis Czym się różni jabłecznik od szarlotki?