Jak długo rozkładają się śmieci?
W czasach bardzo szeroko rozwiniętych technologii i szeroko pojętego konsumpcjonizmu, nawał śmieci, jakie produkuje społeczeństwo światowe staje się coraz większym problemem, którego jednak niestety nie wszyscy są jeszcze świadomi, lub zwyczajnie nie chcą na niego zwracać uwagę udając, że ten problem nie dotyczy ich bezpośrednio. Ilu z nas, bowiem zastanawiało się kiedyś, ile rozkłada się guma do żucia? Z pozoru błahe pytania bardzo często mają zaskakujące w negatywnym tego słowa znaczeniu odpowiedzi.
Powolny rozkład śmieci nieorganicznych
Każdy człowiek zamieszkujący Ziemię codziennie podejmuje szereg czynności, które mają ogromny wpływ na środowisko i na planetę, na której mieszkamy. Nie zastanawiając się dłużej, kupujemy w supermarketach masę produktów, które wykorzystujemy przez dzień lub kilka dni. Czasem nawet, wiedzeni chwytami marketingowymi i wszelakiego rodzaju promocjami, kupujemy przedmioty, których nie użyjemy wcale. Przedmioty, których dla nas przydatność jest bardzo krótkotrwała generują odpady, których pozbycie się naszej planecie zajmą długie miesiące, lata, a nawet całe dekady. Całkowite zakończenie generowania odpadów jest rzecz jasna niemożliwe, na tym etapie jednak bardzo istotne jest, abyśmy mieli świadomość skali problemu i w jaki sposób możemy zredukować produkcję śmieci.
Od czego zależy czas rozkładania się śmieci?
Coraz to nowe góry wysypisk, czy dryfujące po morzach i oceanach folie i plastiki powinny uzmysłowić nam skalę problemu, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że każdy z nas pośrednio lub bezpośrednio przyczynia się do pogłębiania ogromnego kłopotu, jakim są śmieci oraz odwracamy wzrok tłumacząc sobie, że nasza planeta sama upora się z nadmiarem odpadów. Zanim jednak to nastąpi bardzo często upływają długie lata.
Wiele czynników, bowiem ma wpływ na to jak długo dany odpad rozkłada się w środowisku naturalnym. Czas rozkładania się śmieci zależy w dużej mierze od cech materiału, z jakiego dany odpad jest wyprodukowany oraz od jego rozmiaru. Ogromne znaczenie ma też klimat, w jakim śmieci są przetrzymywane. Najszybciej rozkład następuje w miejscach o wyższych temperaturach i wysokim stopniu wilgotności.
Ile rozkłada się guma do żucia?
I tak, wspomniana na wstępie niepozorna, malutka guma do żucia, którą na całym świecie żują codziennie miliony ludzi rozkłada się nawet pięć lat. Jak widać odczucia smakowe, które sprawiają nam przyjemność przez kilkanaście minut, powodują później zaleganie odpadów przez kilka następnych lat.
Ile rozkłada się papieros?
Papierosy również nie są sprzymierzeńcem Matki Natury. Nie dość, że są bardzo niezdrowe dla ludzi, to ich niedopałki – a mówiąc konkretniej filtry, potrafią rozkładać się od roku do pięciu lat.
Ile rozkłada się papier?
Papier uznawany jest za jeden z bardziej ekologicznych materiałów, który posiada stosunkowo krótki czas rozkładu w środowisku naturalnym. Coraz częściej w sklepach wielkogabarytowych można spotkać się ze zjawiskiem wypierania zwykłych foliowych reklamówek, właśnie przez torby z papieru. Jednak, jeśli chodzi o rozkład materiałów papierowych, nie warto uogólniać tego pojęcia, ponieważ wszystko zależy od właściwości tychże materiałów.
Klasyczna papierowa torba służąca jako opakowanie powinna ulec rozkładowi w czasie około miesiąca. Sprzyjającym czynnikiem jest w tym przypadku wilgotne środowisko, w którym lepiej rozwijają się bakterie i grzyby biorące udział w degradacji papieru. Jednak inny czas rozkładu dotyczyć będzie już gazety, nadal chętnie kupowanej przez wielu ludzi w lokalnym kiosku codziennie rano.
Pomimo ogólnodostępnego internetu, nadal wielu z nas woli przeczytać wiadomości w klasycznej papierowej gazecie przy śniadaniu. Taki oto papier rozkładać się będzie przez kolejne sześć tygodni – przez czas, w którym wiele osób kupi kolejne gazety, przynajmniej raz, bądź dwa razy w tygodniu. Kolejnym zaskakującym faktem jest czas rozkładu biletu autobusowego.
Wydawać by się mogło, że skoro jest wyprodukowany z papieru, a do tego jest bardzo niewielkich rozmiarów, jego degradacja zajmie tylko chwilę. Prawda jest niestety całkowitym przeciwieństwem powyższej hipotezy – wyższa klasa surowca potrzebna do wyprodukowania bilety powoduje, iż nawet niewielki skrawek takiego papieru może rozkładać się od trzech miesięcy nawet do kilku lat.
Ile rozkłada się plastik?
Wszelkiej maści opakowania wykonane z plastiku, które zalewają nas z każdej strony są prawdziwą zmorą dla natury. W związku ze swoimi dość dużymi gabarytami, stanowią istotną część odpadów produkowanych przez ludzi. Niestety, każde z tych plastikowych opakowań oraz butelek, które każdego dnia wyrzucamy do śmieci, rozkładać się będzie przez 450 lat, czyli jeszcze za życia naszych pra-pra-pra-pra-prawnuków.
Ile rozkłada się szkło?
Szkło, które jest materiałem zyskującym na popularności w formie różnego rodzaju opakowań, słoików czy butelek, nie należy do przedmiotów, które szybko ulegają rozkładowi. Wręcz przeciwnie, szacuje się, że ten surowiec potrzebuje całego miliona lat, aby ulec degradacji. Są też eksperci, którzy twierdzą, że raz wyprodukowane szklane opakowanie rozkładowi nie ulegnie nigdy. Biorąc pod uwagę skale produkcji szklanych opakowań, żadna z powyższych teorii nie napawa optymizmem.
Ile lat rozkłada się opona?
Gumowe opony, używane we wszelkiego rodzaju pojazdach używanych na skalę masową, która z dnia na dzień rośnie coraz bardziej, rozkładają się nawet 80 lat. Pamiętać należy, że oprócz gumy, do produkcji opon używane są również różnego rodzaju elementy stalowe, takie jak druty. Te z kolei na pewno nie przyśpieszają procesu degradacji.
Ile rozkłada się bateria?
Baterie w życiu codziennym obecne są na każdym kroku. Ich zastosowanie znajdziemy począwszy od pilotów do telewizorów, poprzez telefony i smartfony, kończąc na samochodowych akumulatorach. Pamiętać jednak należy, że ich utylizacja powinna przebiegać według ściśle określonych wytycznych, nie tak jak w przypadku wszystkich innych standardowych odpadów generowanych na porządku dziennym. Zużyte baterie zawierają szkodliwe dla środowiska substancje, które mogą grozić na przykład skażeniem wody. Co do czasu rozkładu, nawet najmniejsza bateria może rozkładać się 100 lat.
nie wiedziałem, że śmieci rozkładają się tak długo