uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby

Uzależnienie od partnera – Jak wyzwolić się z toksycznej miłości?

Mówi się, że osoby, które są uzależnione od swojego partnera „kochają za mocno”. Problem ten jednak nie jest tak prosty jak powyższe określenie, a jego przyczyny sięgają znacznie głębiej. Jak skutecznie wyzwolić się od uzależnienia od partnera? Jest to proces długi, żmudny i wymagający pracy, jednak nie jest niemożliwy. W poniższym artykule przytoczymy kilka cennych wskazówek, jak pokonać to uzależnienie.

Rodzaje uzależnień od partnera

Wśród wielu rodzajów uzależnień, to które może dotknąć nas w związku nazywane jest uzależnieniem emocjonalnym, bądź też uzależnieniem od miłości. Reakcje zachodzące w organizmie osoby uzależnionej emocjonalnie od partnera można z łatwością porównać do reakcji chemicznych zachodzących w ciele człowieka uzależnionego od alkoholu czy narkotyków. Wiele podobieństw dostrzec można na poziomach neurologicznym, biochemicznym oraz behawioralnym.

Nawiasem mówiąc, osoba zarówno uzależniona od używek, jak i od partnera ma trudności w kontrolowaniu swoich zachowań i w pierwszym przypadku łaknie zażycia danej substancji, podczas gdy w przypadku uzależnienia emocjonalnego, pragnienie dotyczy partnera i zbudowanej z nim więzi, która często zbytnio się zacieśnia. Uzależnienie psychiczne od drugiej osoby nierzadko oznacza dla jednego z partnerów brak umiejętności przetrwania bez drugiej połówki.

Osoba uzależniona od miłości dąży do nadmiernego, a wręcz ciągłego kontaktu z partnerem oraz bez ustanku wymaga wsparcia i zapewniania o zrozumieniu na każdym kroku. W wyniku takich zachowań, osoba uzależniona zaniedbuje swoje zainteresowania na rzecz zainteresowań partnera oraz co za tym idzie, traci własną indywidualność i autonomię. W kolejnych krokach zależność emocjonalna sprawia, iż osoba uzależniona nie jest w stanie podejmować żadnych niezależnych działań oraz decyzji, przeświadczona, że takie czynności spotkają się z niezadowoleniem i dezaprobatą partnera.

uzależnienie emocjonalne

Jak rozpoznać uzależnienie od drugiej osoby?

Ciekawostką jest fakt, iż to kobiety w głównej mierze padają ofiarami uzależnienia emocjonalnego od swoich partnerów. Według niektórych badań uważa się, że głównym powodem tego zjawiska jest oksytocyna będąca hormonem przywiązania, który oddziałuje na zależność emocjonalną. Niemniej jednak, niezależnie od płci osoby uzależnionej, częstym sygnałem problemu jest przeświadczenie, iż osoba uzależniona od partnera nie ma nad niczym kontroli i niczego samodzielnie nie jest w stanie zmienić.

Osoby mierzące się z problemem nierzadko mają bardzo niską samoocenę oraz brak wiary we własne siły i możliwości. Są bezradne na myśl o utracie partnera, która powoduje u nich silny lęk. Taki paniczny lęk z kolei powoduje narastającą potrzebę zwiększania bliskości, czyli coraz częstszych i dłuższych spotkań, która w końcu zamienia się w potrzebę posiadania drugiej osoby na własność, a samo przebywanie z drugą połówką powoduje coś na kształt upojenia, czyli niejako euforię podczas bezpośredniego kontaktu. Wszystkie te objawy i działania wynikające z psychicznego uzależnienia od drugiej osoby powodują, iż osoba uzależniona staje się zaborcza i za bardzo wkracza w sfery prywatne drugiej połówki.

W konsekwencji, partner zaczyna dusić się w związku, w którym miłość powoli zostaje zastąpiona poprzez obsesję oraz pasożytnictwo. W takim przypadku mowa jest już o silnie toksycznym związku, który ze związkiem zdrowym i dojrzałym nie ma wiele wspólnego.

uzależnienie od partnera jak skutecznie się wyzwolić

Jak skutecznie się wyzwolić z uzależnienia od partnera?

Aby uwolnić się od uzależnienia emocjonalnego od partnera należy wdrożyć w życie kilka zasad, które pomogą nam w tym długotrwałym procesie. Często, aby pozbyć się problemu potrzebna jest psychoterapia indywidualna lub uczestnictwo w grupach wsparcia, gdzie można poznać wiele osób borykających się z podobnymi problemami oraz dowiedzieć się jak sobie z tym radzą i jakie są ich sposoby.

Fakt, że nie jest się jedyną osobą na świecie posiadającą dany problem potrafi dodać otuchy i siły do dalszej walki. W związku z tym, że problem uzależnienia dotyka nie tylko osobę uzależnioną ale i współuzależnioną, czyli partnera, dobrym pomysłem jest również terapia dla par. Pamiętać należy jednak, że żadna terapia nie przyniesie korzyści bez samodzielnej pracy nad sobą.

uzależnienie w związku

Jak wyjść z uzależnienia emocjonalnego?

Etapy wychodzenia z uzależnienia emocjonalnego od drugiej osoby są w niektórych krokach podobne do leczenia innych uzależnień. Wyjście z uzależnienia psychicznego od partnera wymaga czasu, cierpliwości oraz przede wszystkim samodyscypliny. Pokonanie uzależnienia podzielić można na etapy, z których każdy należy dokładnie i powoli przepracować. Pierwszym i najważniejszym krokiem na tej drodze jest uświadomienie sobie problemu. Bez przyznania się do istnienia problemu żadna terapia nie skończy się powodzeniem.

Należy nauczyć się dostrzegać, że uzależnienie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i działa niszcząco na naszą relację z partnerem. W drugim kroku należy poznać swojego wroga, czyli odkryć źródło problemu i spróbować dowiedzieć się, z czego wynika nasze uzależnienie. Znając źródło pochodzenia problemu o wiele łatwiej jest go wyeliminować. Następnie, postaw na siebie – zacznij wzmacniać poczucie własnej wartości i zaakceptuj swoją osobę. Jest to czas, aby skupić się na sobie i zamiast pomagać innym, rozpocząć wspieranie siebie. Brzmi dość egoistycznie, ale jest to idealny czas, aby skupić się właśnie na dostrzeganiu swoich dobrych stron.

Kolejnym etapem jest bardzo trudny krok – usunięcie czynnika uzależniającego i wzięciu odpowiedzialności za własne życie i działania. Należy unikać działań, które prowadziły do destrukcji naszego związku, np. ciągłej kontroli, śledzenia drugiej połówki w mediach społecznościowych czy ciągłego wydzwaniania. Spróbuj odzyskać indywidualność, znajdź nowe hobby lub zaangażuj się w działanie jakiegoś klubu czy działalność charytatywną. Wszystko to pomoże w odbudowaniu szacunku i miłości do siebie samego.

zależność emocjonalna

W czym tkwi istota uzależnienia od partnera?

Powodów uzależnienia emocjonalnego od partnera może być całe mnóstwo, a każdy przypadek jest z goła odmienny. Często podłożem problemu jest brak bliskości z rodzicami w dzieciństwie, problemy w poprzednich związkach, czy też miłość bez wzajemności lub depresja. Nie mniej, niezależnie od przyczyny należy pamiętać o miłości i szacunku do własnej osoby, a wtedy miłość do drugiej połówki będzie rozkwitać w zdrowym i szczęśliwym związku.

One thought on “Uzależnienie od partnera – Jak wyzwolić się z toksycznej miłości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − sześć =

alimenty wsteczne Poprzedni wpis Czym jest fundusz alimentacyjny?
butelka plastikowa rozkład Następny wpis Jak długo rozkładają się śmieci?