Jak sprawdzić agencję oferującą pracę w opiece w Niemczech?

Chcesz po raz pierwszy wyjechać do pracy w niemieckiej opiece? Nie do końca wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze agencji? Z pewnością warto być ostrożnym – nie każdy, kto publikuje oferty w Internecie, jest uczciwym pracodawcom. Dziś mamy dla Ciebie kilka przydatnych porad. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w opiece, a chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, ten tekst jest dla Ciebie.

To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz pracę w niemieckiej opiece

Wybierając agencję, z którą chcesz współpracować, kieruj się przede wszystkim swoim dobrem i bezpieczeństwem. To Ty wyjeżdżasz na kilka tygodni za granicę, do obcych ludzi. Twój komfort jest więc najważniejszy. Dlatego staraj się jak najdokładniej „przefiltrować” wszystkie interesujące Cię firmy. Poniżej zgromadziliśmy najważniejsze warunki, jakie powinna spełnić agencja oferująca opiekunkom pracę w Niemczech.

  • Jeśli firma działa legalnie, powinna mieć zgłoszoną działalność gospodarczą. Możesz zweryfikować ten fakt w ewidencji działalności gospodarczej albo w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sprawdź, czy dana agencja posiada wpis w rejestrach, a także to, jak długo działa oraz czy posiada stacjonarne biuro.
  • Dobra agencja ma certyfikat legalności działania. Chodzi o wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Tylko firma posiadająca licencję może organizować wyjazdy do pracy w opiece w Niemczech. Listę znajdziesz w domenie rządowej gov.pl.
  • Dokładnie przeczytaj ogłoszenie i przekonaj się, czy zawiera adres siedziby firmy. Czasami zdarza się, że agencje podają jedynie numer telefonu. Wtedy dobrze jest zadzwonić i zapytać o więcej informacji. Jeżeli rozmówca unika odpowiedzi, lepiej zrezygnować ze współpracy już na wstępie.
  • I na koniec: dowiedz się, czy wybrana firma ma umowę z zagranicznym pracodawcą i czy wcześniej wysyłała już opiekunki do pracy w Niemczech. Dobrze będzie też zorientować się, jakie dana agencja ma opinie w Internecie i wśród znajomych opiekunów.

Przeanalizuj dokumenty, jakie przedstawi Ci agencja

Niektóre firmy przesyłają dokumenty do podpisania, inne wymagają od Ciebie przyjazdu do biura. Oba rozwiązania są w porządku – jeśli tylko wcześniej otrzymałaś dokumenty do wglądu, a konsultant udzielił odpowiedzi na Twoje pytania. Przejrzyj umowę bardzo dokładnie i sprawdź, czy zawiera wszystkie potrzebne informacje: miejsce pracy i jej rodzaj, okres i warunki zatrudnienia, a także wysokość wynagrodzenia. Oprócz tego dowiedz się, czy kwota zamieszczona w ogłoszeniu jest sumą netto. Zdarzają się pośrednicy publikujący w ofertach pracy kwotę brutto, by przyciągnąć nieświadomych kandydatów. A jeśli wynagrodzenie jest o wiele wyższe, niż w innych, podobnych ogłoszeniach, miej się na baczności. Być może kryją się za nim pewne „kruczki”, jak bardzo trudna sztela czy kiepskie warunki pracy.

Firma ma też obowiązek zadbać o Twoje ubezpieczenia. Polega to na odprowadzaniu wymaganych prawem składek: na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, także emerytalne. Upewnij się, że przyszły pracodawca wydaje poświadczone przez ZUS druki A1, które są jedynym potwierdzeniem, że pracujesz legalnie w Niemczech. Agencja powinna Ci też zapewnić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana przez NFZ i pozwala w razie potrzeby korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej za granicą. Jeśli wybrana firma nie oferuje powyższych dokumentów, być może ma coś do ukrycia.

Nie płać za znalezienie pracy w opiece w Niemczech!

Rzetelne agencje nigdy nie oczekują pieniędzy za pośrednictwo. Tak działają tylko oszuści, którzy chcą zarobić na niedoświadczonych osobach szukających pracy opiekunki w Niemczech. Zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek, a wszystko będzie dobrze. Przed podpisaniem umowy zastanów się kilka razy, a jeżeli coś jest niejasne – pytaj. Wtedy z pewnością podejmiesz dobrą decyzję.

Szukasz pracy w opiece w Niemczech i chcesz szybko znaleźć godnego uwagi pośrednika? Wejdź na SenioPort i przejrzyj najnowsze oferty: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + dziewiętnaście =

Poprzedni wpis Czym meble laboratoryjne różnią się od standardowych?
Następny wpis Co ma w ofercie producent doniczek?