Czym meble laboratoryjne różnią się od standardowych?
Kupowanie mebli to jedno z takich zadań, które trzeba zawsze gruntownie przemyśleć. Chodzi o zgromadzenie sprzętów, które pomogą odpowiednio zaaranżować konkretną przestrzeń, zorganizować w niej miejsce nadające się do odpoczynku albo sprzyjające wykonywaniu konkretnych czynności, na przykład tych związanych z pracą.
Gromadząc meble, które będą w stanie najlepiej spełnić pokładane w nich nadzieje, trzeba przeanalizować bieżące potrzeby, a nawet przewidzieć te potencjalne. W przypadku niektórych zakładów pracy to zadanie bywa odrobinę trudniejsze.
Meble laboratoryjne – czyli co?
Laboratorium to miejsce, w którym ma się do czynienia z wieloma urządzeniami, które mogą wyglądać zagadkowo, a nawet tajemniczo dla oczu niewtajemniczonego laika – i również wybieranie mebli, które pomogą stworzyć w takim miejscu stanowisko pracy, musi uwzględniać specyfikę sprzętu laboratoryjnego. Meble powinny być mocne – wystarczająco wytrzymałe, żeby unieść ciężar także niezbyt lekkich pomocy, takich jak na przykład mieszadła, suszarki czy precyzyjne mikroskopy. Jednak waga to nie wszystko. Działając w przestrzeni laboratorium, na co dzień ma się do czynienia z chemicznymi substancjami, które często nie pozostają obojętne wobec materiałów, z którymi wchodzą w jakiś kontakt. Skrajne przypadki to na przykład kwasy, które mają właściwości żrące i o ile nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, mogą zniszczyć rzeczy, na które zostaną nieopatrznie wylane. Ale nawet mniej agresywne odczynniki potrafią zostawić po sobie trwały ślad – i dlatego wypada uważać, żeby nie pojawiły się tam, gdzie nie powinny.
W ferworze pracy, zarówno podczas dokonywania nowych odkryć, jak i podczas spokojnego przeprowadzania eksperymentów, może się zdarzyć że jakaś zabłąkana kropla przypadkiem spadnie na blat albo spłynie po ściance naczynia laboratoryjnego, zatrzymując się na półce szafki. Właśnie z tego powodu meble laboratoryjne nie są sporządzane z przypadkowych tworzyw. Do tego zadania wykorzystuje się materiały, które są niewrażliwe na różne chemiczne odczynniki. Blaty, które prawdopodobnie najczęściej są narażone na kontakt z substancjami różnego pochodzenia, produkuje się między innymi z litego ceramicznego spieku, maksymalnie odpornego na zewnętrzne czynniki. Inne dostępne rozwiązania to na przykład płyty z żywicy epoksydowej, konglomeratu kwarcowo-granitowego, laminatu, polipropylenu albo ze stali nierdzewnej.
W asortymentach producentów tego rodzaju mebli znajdują się elementy analogiczne dla dobrze znanych sprzętów biurowych, czyli biurka, krzesła czy regały dostosowane do bardziej wymagających warunków pracy, ale można tu znaleźć również specjalne sprzęty, przygotowywane wyłącznie z myślą o pracy laborantów. Najbardziej charakterystyczne meble laboratoryjne to laminowane dygestoria, w których można zarówno przechowywać odczynniki (w wentylowanych szafkach), jak i prowadzić konkretne badania, z wykorzystaniem takich udogodnień jak zlew czy gniazdka elektryczne. Ważne, żeby umiejętnie skompletować całe wyposażenie i stworzyć funkcjonalne miejsce pracy.