Otwornice do betonu – wszystko, co należy o nich widzieć
Wiercenie w twardych materiałach, takich jak beton, nie należy do zadań łatwych. Obróbka takiego materiału wymaga siły, wprawy oraz precyzji. Każdy fałszywy ruch może bowiem doprowadzić do uszkodzenia powierzchni, jej nadmiernego popękania i tym samym dołożenia sobie dodatkowej pracy. Nie bez znaczenia jest również posiadanie odpowiednich narzędzi oraz osprzętu. Wykonywanie otworów w betonie ułatwiają poprawnie dobrane otwornice do betonu. Czym w zasadzie jest ten rodzaj produktów? Jak się nimi posługiwać. Oto najważniejsze informacje dotyczące otwornic do betonu.
Otwornica do betonu – co to właściwie jest?
Otwornice do betonu (nazywane również odwiertnicami do betonu lub frezami) są to specjalnego rodzaju wiertła o specyficznym kształcie. Nie mają one bowiem klasycznej formy dłuta, a obrotowego pierścienia (tzw. wiertło koronne). Otwornice tworzą otwory o równomiernym kształcie, o średnicy większej, niż oferowałyby to tradycyjne narzędzia przeznaczone do wiercenia. Za ich pomocą wykonuje się np. wnęki pod puszki elektryczne.
Rodzaje odwiertnic do betonu
Otwornice do betonu mogą występować w kilku konfiguracjach. Podstawowy podział wyróżnia modele widiowe, diamentowe oraz wolframowe. Pierwsze z nich posiadają specjalne zęby wykonane z węglika spiekanego. Gwarantują one skuteczne i szybkie wiercenie przy obniżonym ryzyku uszkodzenia obrabianego materiału. Produkt dobrze sprawdza się w przypadku prac prowadzonych w cegle czy tradycyjnym betonie. Frezy diamentowe przeznaczone są do najtwardszych powierzchni. Ich zęby pokryte są warstwą proszku syntetycznego diamentu, zatopionego w spoiwie metalowym. Dzięki temu wykazują dłuższą żywotność oraz skuteczniejsze wwiercenie się w powierzchnie o wyjątkowo wysokim stopniu twardości. Modele wolframowe wykonane są z nasypu wolframowego. Wykorzystywane głównie w przypadku ścian ceglanych, wykonanych z pustaków oraz w przypadku ścian betonowych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając otwornicę do wiercenia w betonie?
Przede wszystkim na jej rodzaj. Powinien być dopasowany do tego, w jakim konkretnie materiale zamierza się wiercić. Producenci odwiertnic informują, do jakich powierzchni nadaje się dany model. Kolejna sprawa to średnica otwornicy. Należy wybrać taką, by wykonała otwór pożądanej przez nas wielkości. Do tego warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, jak np. prędkość obrotowa. Chodzi o to, by freza była kompatybilna z elektronarzędziem, jakie wykorzystamy do obróbki betonowej nawierzchni.
Praca z otwornicami betonowymi krok po kroku
Obróbka betonu słusznie może wydawać się problematyczna. Z jednej strony to materiał bardzo trwały, a z drugiej dość kruchy. Wymaga więc odpowiedniego podejścia. Otwornica powinna być ostra i dopasowana do typu nawierzchni, jaka ma zaraz zostać poddana modyfikacji. Na początku warto dobrze przygotować swoje stanowisko pracy. Grunt to zapewnić sobie maksymalną swobodę ruchów oraz pozbyć się z najbliższego otoczenia wszelkich przeszkód, które nie tylko utrudniałyby przeprowadzenie wiercenia, ale także byłyby niebezpieczne dla życia i zdrowia. Następnie należy dokładnie określić miejsce wiercenia. Samo wykonanie otworu opiera się na przyłożeniu uruchomionego sprzętu i wbicie się za pomocą odwiertnicy w nawierzchnię. Należy to wykonać pewnym, jednostajnym, choć nie za mocnym ruchem. Ważne, by mieć do tego włączony udar. Wiercenie należy wykonać do odpowiedniej głębokości. W jej określeniu może pomóc specjalny ogranicznik.