Karta kredytowa a debetowa – jakie są między nimi różnice?
Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec III kwartału 2023 r. mieliśmy w portfelach 45 mln kart płatniczych – o 160 tys. więcej niż na koniec czerwca 2023 r. Największą część z nich – 38,3 mln (85,1%) – stanowiły karty debetowe, natomiast drugą najpopularniejszą kategorią kart były w tym okresie karty kredytowe (4,9 mln, 10,9%)*. Warto bowiem pamiętać, że wbrew temu, co sądzą osoby mniej zorientowane w świecie finansów, karta debetowa i karta kredytowa to dwa zupełnie różne produkty.
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest karta debetowa i karta kredytowa,
- jakie są podobieństwa między kartą debetową a kredytową,
- jaka jest główna różnica między kartą kredytową a debetową.
Przytoczone dane NBP potwierdzają, że karty płatnicze są coraz popularniejszym produktem finansowym w naszym kraju. Właściwie każdy Polak ma w portfelu kartę debetową lub kredytową, a czasem oba te produkty, zarówno osobiste, jak i np. firmowe. Jednocześnie, nadal są osoby nieco mniej zorientowane w świecie finansów, które nie do końca rozumieją różnice między kartą debetową a kredytową. Warto więc rozwiać wszystkie wątpliwości.
Karta kredytowa a debetowa – czym są?
Karta kredytowa – jak sama nazwa wskazuje – jest produktem kredytowym, tak jak np. kredyt gotówkowy. Płacąc za zakupy kartą kredytową, korzystamy z pieniędzy, które na określonych warunkach pożyczył nam bank, sprawdzając wcześniej naszą zdolność kredytową i podpisując z nami odpowiednią umowę. Zadłużenie na karcie kredytowej trzeba następnie spłacać zgodnie z harmonogramem.
Karta debetowa jest z kolei powiązana z kontem osobistym (lub firmowym) jej posiadacza – gdy korzystamy z takiej karty, płacimy za zakupy lub wypłacamy z bankomatu własne pieniądze, które mamy w danym momencie na koncie.
Karta kredytowa a karta debetowa – podobieństwa
Główną cechą łączącą kartę kredytową i debetową jest funkcjonalność obu produktów – przy ich użyciu możemy zarówno wypłacać gotówkę (z bankomatu oraz poprzez usługę cashback), jak i płacić bezgotówkowo: poprzez transakcje z zastosowaniem terminala, zbliżeniowo (oczywiście, jeśli karty mają taką właściwość) oraz przez internet.
Z kart kredytowych i debetowych korzystają zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy. Mają one takich samych wydawców (w Polsce są to najczęściej firmy Visa oraz Mastercard), a także wyglądają właściwie identycznie. Zarówno na karcie kredytowej, jak i debetowej znaleźć można bowiem imię i nazwisko jej posiadacza, unikalny 16-cyfrowy numer karty, numer CSC/CVV oraz datę ważności.
Z punktu widzenia posiadaczy kart płatniczych ważne jest także to, że zarówno zastrzeżenie karty debetowej, jak i kredytowej, np. w sytuacji jej zgubienia lub kradzieży, możliwe jest w ten sam sposób – np. w placówce banku, przez infolinię, bankowość elektroniczną lub system Zastrzegam.pl, dostępny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu pod numerem telefonu +48 828 828 828.
Karta kredytowa a debetowa – różnice
Czym różni się karta kredytowa od debetowej? Karta kredytowa, jak już wspomniano, jest odmianą kredytu. Płacąc np. za zakupy, jej posiadacz korzysta z środków udzielonych w formie kredytu przez bank, a po określonym czasie musi je spłacić. Większość banków oferuje posiadaczom kart kredytowych tzw. okres bezodsetkowy, wynoszący około 60 dni. W tym czasie można spłacić środki wykorzystane z limitu kredytowego bez odsetek. Po jego przekroczeniu, do wykorzystanej kwoty doliczane są odsetki zgodnie z oprocentowaniem ustalonym w umowie kredytowej.
Z kolei w przypadku karty debetowej mamy do dyspozycji swoje własne pieniądze, znajdujące się na naszym koncie osobistym lub firmowym, pochodzące np. z wynagrodzenia w ramach umowy o pracę, zapłaconych przez kontrahentów faktur itd. Korzystanie z karty debetowej wiąże się też zazwyczaj z niższymi kosztami – banki pobierają co prawda prowizję za wypłatę środków z bankomatu oraz samo prowadzenie karty, ale nie ma tu już żadnego dodatkowego oprocentowania. Dodatkowo kartę debetową może otrzymać właściwie każdy, nawet bez stałych dochodów albo pracujący dorywczo. Aby uzyskać kartę kredytową, trzeba już natomiast posiadać udokumentowaną zdolność kredytową.
Karty kredytowe i debetowe są bez wątpienia popularnym środkiem płatniczym – każde z tych rozwiązań ma swoje cechy charakterystyczne. Z pewnością do codziennych płatności np. za zakupy czy rachunki lepsza jest karta debetowa, z kolei karta kredytowa może być dobrym zabezpieczeniem w awaryjnych sytuacjach. Dlatego warto znać najważniejsze różnice między tymi produktami.
* Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2023 roku, NBP, styczeń 2024, źródło: https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/01/Informacja-o-kartach-planiczych-2023Q3.pdf. Data dostępu: 14.05.2024 r.