Czym zajmuje się lekarz od żył: wszystko, co musisz wiedzieć
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Choroby układu żylnego występują powszechnie i zmaga się z nimi znaczna część społeczeństwa. Przyjmuje się, że na samą tylko na przewlekłą niewydolność żylną cierpi aż 40% Polaków. Do kogo się zgłosić, jeśli wystąpią dolegliwości związane z układem żylnym? Kim jest lekarz od żył i jak nazywa się jego specjalizacja? Sprawdź.
Lekarz od żył, czyli kto?
Wśród tak zwanych lekarzy od żył można wymienić trzy główne specjalizacje. Są to:
- flebolog,
- angiolog,
- chirurg naczyniowy.
Wszyscy specjaliści tych dziedzin zajmują się leczeniem chorób układu krążenia, jednak obszar zainteresowań każdego z nich jest nieco inny. Gdzie zatem udać się w celu leczenia żylaków, miażdżycy, niewydolności żylnej czy zakrzepicy? Który lekarz zajmuje się konkretnym rodzajem dolegliwości? Warto to sprawdzić.
Flebolog
Flebologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Skupia się m.in. na takich schorzeniach jak żylaki, zakrzepica żył głębokich czy przewlekła choroba żylna. [1] Kiedy warto zgłosić się na konsultację do flebologa? W jakich dolegliwościach pomoże ten lekarz od żył?
Flebolog to specjalista odpowiedni dla pacjentów, którym dokuczają [1]:
- teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe,
- żylaki kończyn dolnych,
- obrzęk limfatyczny wokół kostek, nasilający się zwłaszcza pod koniec dnia,
- opuchlizna łydek,
- przebarwienia skóry po stronie wewnętrznej stronie nóg w okolicy kostek,
- owrzodzenia żylne,
- uczucie ciężkich nóg po dłuższym staniu lub siedzeniu,
- bolesne skurcze łydek.
Lekarz flebolog po ustaleniu rozpoznania może skierować pacjenta do innego specjalisty, czyli np. do chirurga naczyniowego. Czym się on zajmuje?
Chirurg naczyniowy
Chirurg naczyniowy również bywa określany lekarzem od żył. Jaki jest obszar jego zainteresowań? Podobnie jak flebolog, zajmuje się leczeniem żylaków kończyn dolnych. Ma również kompetencje, aby wykonywać inwazyjne zabiegi chirurgii naczyniowej. [2]
Oprócz tego zgłaszają się do niego pacjenci z takimi schorzeniami, jak [2]:
- przewlekłe miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych,
- tętniaki aorty brzusznej,
- zwężenia tętnic szyjnych.
Do chirurga naczyniowego pacjenta zwykle kieruje lekarz pierwszego kontaktu bądź lekarz innej specjalizacji po postawieniu diagnozy dotyczącej chorób układu żylnego. Jeśli więc podejrzewasz u siebie choroby żył i tętnic, masz widoczne żylaki lub pajączki, nie musisz się zastanawiać, którego ze specjalistów wybrać. Możesz zgłosić się do lekarza ogólnego, który skieruje Cię dalej.
Angiolog
Angiolog to lekarz, który także jest określany specjalistą od żył. Czym się zajmuje? Angiologia jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny wewnętrznej. Do lekarza tej specjalizacji, podobnie jak do tych wymienionych powyżej, również zgłaszają się pacjenci z podejrzeniem chorób układu naczyniowego, żył i tętnic. Po raz kolejny najczęstszą przypadłością są w tym przypadku żylaki kończyn dolnych, czyli przewlekła niewydolność żylna. [3]
Co ciekawe, lekarzy angiologów jest w Polsce bardzo mało. W 2023 roku praktykowało ich jedynie 160. Ta specjalizacja jest natomiast silnie związana z innymi dziedzinami, takimi jak flebologia, chirurgia naczyniowa, diabetologia czy immunologia. [3]
Konsultacje angiologiczne są polecane osobom, które zmagają się nie tylko z żylakami, ale także z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko pojawienia się zatorów w żyłach lub tętnicach. To m.in. pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, osoby otyłe oraz w trakcie sterydoterapii. Angiologia obejmuje także profilaktykę takich chorób, jak [3]:
- pajączki,
- żylaki nóg,
- miażdżyca,
- stany zapalne żył i tętnic.
Wiesz już, kim jest angiolog, kim jest flebolog, a kim chirurg naczyniowy. Do jakiego lekarza zatem się udać, skoro wszystkie z wymienionych specjalizacji są ze sobą pokrewne? Niezależnie od tego, do którego z nich się zgłosisz, otrzymasz pomoc związaną z leczeniem chorób żył. Jeśli lekarz oceni, że Twój przypadek bardziej odpowiada innej dziedzinie medycyny, skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. Podstawową zasadą jest natomiast nielekceważenie opisanych dolegliwości. Jeśli zmagasz się z problemem żylaków, uczuciem ciężkości w nogach po dniu pracy lub pajączkami, nie zwlekaj z umówieniem się na konsultację medyczną.
Na zlecenie marki Diosminex
Źródła
[1] Flebologia przeciw żylakom https://www.arsmedica.pl/wp-content/uploads/2016/10/32-34.pdf
[2] Andziak P., Chirurgia naczyniowa, Medycyna po Dyplomie 2012-12, Chirurgia naczyniowa: https://podyplomie.pl/medycyna/10563,chirurgia-naczyniowa
[3] Zygmunt-Sieboda E., Angiolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy? Wylecz To, 2023: https://wylecz.to/uklad-krazenia/angiolog-czym-sie-zajmuje-jakie-choroby-leczy/