Porównanie pomp ciepła z innymi metodami ogrzewania domu

Porównanie pomp ciepła z innymi metodami ogrzewania domu

Wybór systemu ogrzewania nie jest łatwy, a muszą się z nim mierzyć zarówno inwestorzy posiadający już ogrzewanie domu, jak i osoby na etapie planowania ogrzewania budynku. Decyzję utrudnia różnorodność dostępnych metod źródeł ogrzewania: tradycyjny piec węglowy, ekogroszek, kocioł olejowy, pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe. Dlatego zawsze przed decyzją dotyczącą nowej instalacji grzewczej warto sprawdzić i przeanalizować każdą możliwość.

Pompy ciepła Bydgoszcz – charakterystyka

Pompy ciepła są urządzeniami, które z roku na rok zyskują na swojej popularności. Te urządzenia grzewcze pobierają energię cieplną znajdującą się w naturalnych pokładach gruntu, powietrza i wody. Są coraz częstszym wyborem w przypadku ogrzewania domów. Dużym atutem promującym świeże powietrze jest możliwość starania się o dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Są to urządzenia bardzo przyjazne dla środowiska. Pompy ciepła w porównaniu z innymi metodami ogrzewania domów cechują się bardzo niskim wskaźnikiem zużycia energii.

Wyposażone są w parownik, sprężarkę, skraplacz, zawór rozprężny oraz czynnik chłodniczy, który podnosi jej efektywność. Wszystkie te czynniki mają wpływ na prawidłową i energooszczędną prace pompy. Na rynku spotkać można dwa główne rodzaje pomp: gruntowe i powietrzne. Z racji tego, że gruntowa pompa ciepła wymaga większej inwestycji, nakładów pracy i miejsca, większość osób sięga po powietrzne pompy ciepła. Te zaś dzielą się jeszcze na pompy powietrze-woda i pompy powietrze-powietrze.

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze woda to urządzenie, które pobiera energię z powietrza atmosferycznego i przekazuje ją do wody wykorzystywanej do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Działa na podobnej zasadzie jak lodówka, która pobiera ciepło z wnętrza urządzenia i oddaje swoją energię na zewnątrz. Pompy ciepła powietrze woda są ekologiczne i energooszczędne, ponieważ nie zużywają paliwa kopalnego i wykorzystują energię cieplną z powietrza. Są one również stosunkowo łatwe w instalacji i utrzymaniu, co czyni je popularnym wyborem dla wielu rodzin i firm. Pompa ciepła powietrzna to urządzenie wykorzystujące energię cieplną z powietrza zewnętrznego do ogrzewania lub chłodzenia budynków. Zasada działania polega na wymianie ciepła między powietrzem zewnętrznym, a powietrzem wewnętrznym, zatem energia jest przekazywana bezpośrednio do powietrza a nie wody, jak w przypadku pompy ciepła powietrze woda.

Monoblok i split

Wyróżnić można dwie technologie pomp ciepła: monoblok oraz split. Pierwszy z nich jest w swojej budowie zespolony w całości. Urządzenie, jako jedność i jako jednostka zewnętrzna posiada wszystkie elementy w swojej konstrukcji w jednym. Nie wymaga dodatkowej instalacji chłodniczej. Natomiast technologia split to model pompy, który dzieli się na dwa elementy. Pierwszym elementem jest jednostka zewnętrzna tzw. agregat. Drugim elementem jest jednostka wewnętrzna, którą montuje się wewnątrz budynku.

Zasada pracy urządzeń jest taka sama.   Zastosowanie pomp ciepła jest najtańszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania domu, dlatego też coraz więcej osób zaczęło doceniać tego typu rozwiązania. Montaż pomp ciepła warto oddać w ręce specjalistów, aby mieć pewność, co do właściwej pracy całej instalacji. W Bydgoszczy instalacje pomp ciepła świadczy przedsiębiorstwo Proterm.

Energooszczędne pompy ciepła

Porównując dostępne sposoby ogrzewania, takie jak: pompa ciepła a grzejniki oraz pompa ciepła a gaz możemy stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego z myślą o środowisku w długoterminowym okresie będzie zastosowanie wydajnej pompy ciepła. Wydajność pompy ciepła określana jest współczynnikiem COP. Wskazuje on, jaka ilość ciepła dostarczana jest do ogrzania budynku w stosunku do pobranej energii elektrycznej. Wielkość tego wskaźnika zależna jest od dwóch rodzajów źródła energii: dolnego źródła(powietrze, grunt lub woda) oraz górnego źródła(instalacja grzewcza). Jednak porównując pompę ciepła z gazem pojawia się pytanie, co jest bardziej opłacalne.

Na opłacalność ogrzewania za pomocą kotła gazowego lub pompy ciepła wpływają m.in.: ubytki w ociepleniu, izolacja cieplna domu, bezproblemowy dostęp do sieci gazowej, aktualne i prognozowane ceny prądu oraz sposób rozprowadzania i dystrybucji ciepła w domu. Najlepszym obecnie rozwiązaniem dla osób posiadających nieco większe środki „na starcie” jest montaż instalacji grzewczej opartej o pompę ciepła, której głównym źródłem zasilania będzie instalacja fotowoltaiczna, która pobiera energię z energii słonecznej. Pompa ciepła i fotowoltaika są najlepszym i najbardziej energooszczędnym systemem grzewczym w przypadku ogrzania domu.

Odnawialne źródła ciepła

Właśnie takie źródła ciepła jak fotowoltaika, która należy do odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej stosowana w nowoczesnym budownictwie. Takie alternatywne źródło energii jest także stosowane w starszym, modernizowanym budownictwie. Pompa ciepła umożliwia również połączenie oraz bardzo dobrą współprace z ogrzewaniem podłogowym. Takie połączenie daje gwarancje efektywnego ogrzewania pomieszczeń oraz zmniejsza koszty ogrzewania. Po zastosowaniu ogrzewania podłogowego występuje równomierny rozkład temperatury po całej powierzchni pomieszczenia, dzięki czemu mamy wysoki komfort cieplny w całym budynku.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Cena urządzeń takich jak pompy ciepła w dużej mierze zależy od mocy urządzenia oraz producenta. Wśród producentów pomp ciepła wyróżnić można takie firmy jak: Instal, Panasonic, Stiebel eltron, Energy, Daikin czy Viessmann. Wszystkie te przedsiębiorstwa są solidnymi firmami produkującymi najwyższej jakości urządzenia o różnej mocy grzewczej, posiadające pozytywne opinie wśród klientów. Warto dodać, iż pompa ciepła, jako element grzewczy współpracuje z istniejącą instalacją grzewczą w budynku oraz dostarcza ciepło dla zbiornika C.W.U i ogrzewa wodę. Należy, więc pamiętać o odpowiednim zestrojeniu tych dwóch członów dla prawidłowej pracy oraz dla uzyskania jak najbardziej efektywnej i ekonomicznej pracy. Właściwa eksploatacja pompy pozwala na prawidłową oraz bezawaryjną pracę przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + osiemnaście =

Poprzedni wpis Dlaczego warto wybierać certyfikowane olejki eteryczne?
Jakie blogi wnętrzarskie polecają internauci? Następny wpis Jakie blogi wnętrzarskie polecają internauci?