Ubezpieczenie OC – czym jest i co obejmuje?

Ubezpieczenie auta to kwestia, która dotyczy każdego kierowcy i właściciela pojazdu mechanicznego. Czy ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe? Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach obowiązkowych?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to jeden z wielu rodzajów ubezpieczenia, które chroni osobę lub firmę przed finansowymi konsekwencjami związanymi z roszczeniami osób trzecich za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego. Ubezpieczenie OC najczęściej dotyczy pojazdów mechanicznych, a więc samochodów, motocykli czy ciężarówek. OC chroni także przed roszczeniami związanymi z wypadkami w miejscu pracy.

Oprócz ubezpieczenia OC, posiadacze pojazdów mechanicznych mogą wykupić również AC czy np. NNW- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie samochodu OC jest podstawą, a inne rodzaje ubezpieczeń do pewien dodatek czy uzupełnienie ochrony.

Co obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmuje różne sytuacje, w których ubezpieczony może ponosić odpowiedzialność prawno-finansową wobec osób trzecich. Tego rodzaju ubezpieczenie obejmuje m.in. szkody cielesne, a konkretnie koszty ewentualnego leczenia, rehabilitacji, odszkodowania za urazy ciała lub śmierć osób trzecich w wyniku działania ubezpieczonego. Oprócz szkód cielesnych, OC obejmuje również szkody rzeczowe, a więc naprawy, odszkodowanie za uszkodzone mienie- pojazdy, meble, budynki. Odszkodowanie OC zapewnia także odszkodowanie za straty finansowe, np. utracone dochody, koszty związane z czasową lub trwałą niezdolnością do pracy. Zakres ubezpieczenia OC różnią się w zależności od warunków polisy ubezpieczeniowej.

Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych?

W Polsce, jak i w większości innych krajów ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Celem tego rodzaju odszkodowania jest ochrona osób poszkodowanych w wypadkach drogowych przed finansowymi konsekwencjami. OC pokrywa koszty leczenia osób poszkodowanych, naprawy lub odszkodowania za uszkodzone pojazdy. Warto pamiętać, że brak ważnej polisy OC prowadzi do poważnych sankcji prawnych, w tym kar finansowych. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód związanych z uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą mienia wyrządzonym przez kierującego posiadaczowi pojazdu. OC nie dotyczy sytuacji utraty gotówki, biżuterii czy dokumentów, a także szkód wynikłych w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, natomiast AC czy ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków są opcjonalne.

Ubezpieczenie OC samochodu- od czego zależy wysokość składki?

Wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu (odpowiedzialności cywilnej) zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest doświadczenie kierowcy i historia jego jazdy. Na niższe opłaty mogą liczyć kierowcy posiadający długą historię bezwypadkową. Młodzi kierowcy, zwłaszcza poniżej 25. roku życia często zmuszeni są płacić wyższe składki. Ma to związek z danymi statystycznymi, które jednoznacznie wskazują osoby w tym w wieku jako częściej zaangażowane w wypadki komunikacyjne. Co więcej, wysokość składki nierzadko różni się w zależności od regionu. Obszary o wyższej liczbie wypadków lub kradzieży pojazdów mogą wiązać się w wyższymi składkami. Czynnikiem, który ma spory wpływ na wysokość polisy OC jest marka i model samochodu. Posiadacze droższych pojazdów zapłacą więcej, a powodem tego jest koszt naprawy lub wymiany części.

Im wyższy jest roczny przebieg pojazdu, tym polisa będzie wyższa, gdyż wyższe jest także ryzyko wypadków i związanych z nimi kosztów. Polisa jest droższa także w przypadku usług dodatkowych takich, jak pomoc drogowa czy ochrona prawna. Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które regularnie korzystają z ubezpieczenia u tego samego dostawcy mogą najczęściej liczyć na atrakcyjne zniżki.

Ubezpieczenie samochodu- o czym należy pamiętać?

Przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu pojazdu warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, by znaleźć najkorzystniejszą polisę. Ważne jest także, by dokładnie przeczytać i zrozumieć warunki polisy, zakres ochrony, jak i warunki wypłaty odszkodowania. Po zakupie polisy szczególnie ważne jest dotrzymywanie terminów spłaty. Już jednodniowe opóźnienie będzie skutkowało nałożeniem kary finansowej.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu warto wykupić w TUZ. Firma ta oferuje wyjątkowo konkurencyjne ceny i indywidualne podejście do każdego przypadku. TUZ oferuje dodatkową ochronę przed skutkami jednej szkody, przy czym szkoda z OC nie ma wpływu na wysokość składki przy zawieraniu kolejnej umowy w TUZ. Klienci TUZ mogą liczyć na minimum formalności i możliwość ich dopełnienia w sposób zdalny, za pomocą formularza na stronie internetowej. Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, a wybierając TUZ stawiasz na atrakcyjną ofertę, która spełni Twoje oczekiwania. Więcej na temat ubezpieczenia OC w TUZ przeczytasz tutaj: https://tuz.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-oc/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + szesnaście =

Poprzedni wpis ​Jak powinien wyglądać gabinet dentysty?
Następny wpis Jakie są rodzaje badań klinicznych i na czym polegają?