Jakie są rodzaje badań klinicznych i na czym polegają?
Badania kliniczne są podstawą współczesnej medycyny. Właśnie dzięki nim udaje się wprowadzać nowe leki i terapie, oceniać skuteczność prowadzonego leczenia, poprawiać komfort pacjentów i wydłużać im życie. Badania kliniczne zawsze muszą się odbywać według określonych standardów – priorytetem jest dbałość o bezpieczeństwo uczestników oraz wiarygodność danych.
Rodzaje badań klinicznych
Właściwe badania poprzedzają badania pilotażowe – są one prowadzone na małą skalę, zwykle bez udziału pacjentów, i pozwalają ocenić, czy warto rozszerzyć testy i czy w ogóle jest to w obecnych warunkach wykonalne. Kolejnym etapem są badania przedkliniczne, podczas których gromadzi się dane niezbędne do przeprowadzenia testów z udziałem ludzi, czyli np. ustalanie początkowej dawki nowego leku.
Badania FIH (First In Human) to już testy, podczas których lek będzie podawany ludziom – zazwyczaj są to zdrowi ochotnicy. U pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą prowadzi się badania kliniczne interwencyjne. Właściwe badania kliniczne odbywają się zawsze w kilku fazach. W Clinical Best Solutions są to fazy II, III i IV, do których włącza się pacjentów cierpiących na określoną chorobę – podczas tych etapów bada się poziom bezpieczeństwa i skuteczności dawek, a z każdą kolejną fazą liczba uczestników powiększa się do nawet kilku tysięcy chorych.
Pod względem metodologii, badania kliniczne dzieli się na badania z randomizacją, badania z grupą kontrolną, badania otwarte, badania zaślepione, badania pojedynczo albo podwójnie zaślepione – te ostatnie uchodzą za najbardziej wiarygodne, ponieważ ani badacz, ani chory nie wiedzą, co jest podawane pacjentowi: lek czy placebo.
Jakich chorób dotyczą badania kliniczne?
Praktycznie w każdej dziedzinie medycyny są prowadzone jakieś działania. Clinical Best Solution zajmuje się m.in. cukrzycą, alergologią, dermatologią, endokrynologią, kardiologią, ginekologią, neurologią, onkologią. Część badań dotyczy schorzeń u dzieci, jak np. alergiczny nieżyt nosa i atopowe zapalenie skóry.
Pacjenci, którzy chcą wziąć udział w badaniach, muszą tylko wypełnić formularz i zgłosić się na wstępne badania kwalifikacyjne. Wszystkie świadczenia zdrowotne związane z badaniami są opłacane przez sponsora.